Shadow

Ponownie ruszyła fabryka VW we Wrześni

Na razie w ograniczonym zakresie. Po przerwie produkcyjnej trwającej prawie 5 tygodni, rozpoczęto uruchamianie całego mechanizmu fabrycznego. Do pracy ruszyło 25 procent załogi.
Oprócz zakładu we Wrześni ruszyły także inne zakłady grupy Volkswagen Samochody Dostawcze, czyli fabryki w Poznaniu, Swarzędzu i Hanowerze. Rozruch produkcyjny realizowany jest etapami. Wielkość produkcji warunkowana jest dostępnością części i sytuacji na rynkach zbytu. – Cieszymy się, że wkrótce będziemy mogli stopniowo wznawiać produkcję. Szczególnie ważne będzie w tym procesie zapewnienie ochrony zdrowia naszych pracowników poprzez wprowadzenie szerokiego pakietu działań prewencyjnych. W tej chwili pracujemy intensywnie w małych zespołach nad przygotowaniem zakładów tak, aby np. możliwe było zachowanie odstępów, wprowadzenie podwyższonych standardów w zakresie higieny, czy udostępnienie środków ochrony osobistej tam, gdzie to będzie konieczne. Nadal bardzo aktywnie monitorujemy sytuację. W naszych działaniach w dalszym ciągu będziemy opierać się na wymianie informacji i procedurach w ramach koncernu oraz na zaleceniach Instytutu Roberta Kocha – informuje Josef Baumert, Członek Zarządu ds. produkcji i logistyki w VW. – Z tak trudną sytuacją nie mierzył się jeszcze żaden z nas. Załoga w Volkswagen Poznań niejednokrotnie udowadniała, że ponad wszystko łączy ją solidarność. Tylko razem i tylko w duchu współodpowiedzialności uda nam się pokonać te przeciwności – dodaje Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań.
Jak wynika z porozumienia spółki z zakładową „Solidarnością”, pracownicy otrzymają 100% wynagrodzenia za przestój zakładu. Z kolei inna działająca przy spółce organizacja związkowa – OZZ Inicjatywa Pracownicza wzywa kierownictwo firmy do przestawienia produkcji zakładów na pomoc szpitalom. „Tak już zrobiły montownie Mercedesa, Forda, General Motors, Citroena, Peugeota, Renault, McLarena, Ferrari, Tesli i innych fabryk samochodowych na całym świecie. Nasz apel do władz i zarządu VWP o przestawienie produkcji na sprzęt niezbędny dla personelu medycznego poparł Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych” – informuje w komunikacie związek. (ak)