Shadow

Poseł interweniuje w sprawie „Dziekanki”. Zarząd Województwa ponownie zaprzecza

O tej sprawie informowaliśmy na łamach „Przemian” już przed prawie dwoma miesiącami. Do gnieźnieńskich mediów dotarło wówczas pismo podpisane przez mieszkańców Gniezna, w którym ci protestują przed przeniesieniem dwóch oddziałów ze szpitala „Dziekanka” do szpitala powiatowego w Gnieźnie. Dyrekcja tego pierwszego zaprzeczyła, by takie roszady miały mieć miejsce. Teraz o to samo pyta poseł Lewicy.
List krążący od lutego w internecie podpisano: „Zaniepokojeni mieszkańcy”. Mowa w nim o zamiarach przeniesienia z Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie dwóch oddziałów – neurologicznego i leczenia udarów, do szpitala powiatowego. „Z nieoficjalnych źródeł wynika, że dyrektorzy już podjęli decyzję o przeniesieniu oddziałów” – napisano w liście i poproszono o interwencję lokalne media. Autor/autorzy listu wnioskują, że powiatowa lecznica nie zapewni należytego komfortu leczenia pacjentom (jak przyznają anonimowo pracownicy „Dziekanki” o takich zamierzeniach mówiło się od lat, jeszcze za poprzednich dyrekcji wojewódzkiego szpitala). Poproszony o komentarz dyrektor „Dziekanki” w odpowiedzi dla redakcji „Przemian” zapewnił, że takich planów nie ma. – Zdecydowanie zaprzeczam pojawiającym się w przestrzeni publicznej doniesieniem dotyczącym zamykania bądź przenoszenia oddziału neurologicznego i udarowego – podkreślił w połowie marca Marek Czaplicki.
Sprawą 23 marca zainteresował się Tadeusz Tomaszewski, poseł Lewicy. Zainterweniował on u Marszałka Województwa Wielkopolskiego, pod którego jurysdykcją jest gnieźnieńska lecznica. W odpowiedzi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa, zauważyła, że dzięki obu oddziałom „Dziekanka” mogła zostać wpisana do tzw. „sieci szpitali”, co skutkuje otrzymywaniem przez lecznicę comiesięcznego ryczałtu. „Należy podkreślić, że wskazane oddziały zajmują znaczące miejsce na wielkopolskiej mapie potrzeb zdrowotnych, szczególnie dla powiatu gnieźnieńskiego, a opcja przeniesienia ww. oddziałów w struktury Szpitala Powiatowego w Gnieźnie nie była rozważana” – podkreśla. Przy okazji M. Wodzińska informuje, że szpital w celu optymalizacji kosztów oraz realizacji programu naprawczego, prowadzi różne rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, szpitalami powiatowymi i wojewódzkimi, „(…) jednakże wszelkie pojawiające się w przestrzeni publicznej doniesienia odnośnie przeniesienia wskazanych w Pana piśmie oddziałów Szpitala Wojewódzkiego w Gnieźnie w struktury Szpitala „Pomnik Chrztu Polski” nie są realizowane” – dodaje w odpowiedzi na pismo posła. ALEKSANDER KARWOWSKI