Shadow

Poseł spotkał się z pisarką i ilustratorką Agnieszką Zawiszą

Z inicjatywy pani prezes Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych „Gniazdo.pl” Małgorzaty Tomczak, poseł Tadeusz Tomaszewski spotkał się w piątek 3 grudnia w swoim Biurze Poselskim ze znaną i cenioną pisarką i ilustratorką Agnieszką Zawiszą.
Pani Agnieszka jest rodowitą gnieźnianką, ale od kilkunastu lat mieszka i pracuje we Włoszech. Na co dzień zajmuje się przede wszystkim ilustracją i naucza twórczo, prowadząc warsztaty dydaktyczno – artystyczne w szkołach, przedszkolach oraz bibliotekach. Większość materiałów jej autorstwa powstała poza Polską i wiele z nich adresowała do polskiego małego odbiorcy. Mimo że Agnieszka Zawisza większość swojej pracy wykonuje daleko od Polski, nigdy nie wyrzekła się swoich polskich i gnieźnieńskich korzeni. Jej dwie pozycje książkowe zostały wydane w Gnieźnie. Pierwszą publikacją jej autorstwa skierowaną do dzieci była pozycja „Lech, Czech i Rus”, kolejną: legenda pod tytułem „Historia o chłopcu imieniem Wojciech”. Jest również laureatką IV edycji Konkursu „Polak roku we Włoszech”. Wspólnie z Małgorzatą Tomczak prowadziła zajęcia w Padwie. Jej książki można znaleźć w szkołach polonijnych w Brazylii, Argentynie, w Stanach Zjednoczonych a nawet w Chinach. Jedna z nich trafiła nawet do The Polish Museum of America w Chicago.
W trakcie prywatnego pobytu w Gnieźnie pani Agnieszka odwiedziła Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych GNIAZDO PL, w którym pełni funkcję członka Zarządu i przekazała kilka swoich książek dla laureatów konkursów oraz upominki do paczek dla potrzebujących. W trakcie spotkania poruszane były tematy dotyczące dalszych planów wydawniczych pani Agnieszki oraz promocji polskiej historii i języka we Włoszech. Przeprowadzono również rozmowy o sytuacji pandemicznej w obu krajach i podejmowanych działaniach rządów w tej sprawie. Obie panie otrzymały od posła Tadeusza Tomaszewskiego upominek obywatelski w postaci Konstytucji RP wraz z dedykacją. (o/kar)