Shadow

Poświęcono grób-pomnik dziecka utraconego w Gnieźnie

Na cmentarzu Świętego Krzyża w Gnieźnie poświęcono w środę, 14 września grób-pomnik dziecka utraconego. To pierwsze takie miejsce w Gnieźnie i dziesiąte w archidiecezji gnieźnieńskiej. Symboliczne groby dzieci zmarłych przed urodzeniem znajdują się także na cmentarzach w Inowrocławiu, Wrześni, Targowej Górce, Witkowie, Strzałkowie, Trzemesznie, Chodzieży, Murowanej Goślinie i Kowalewie Opactwie.
Pomnik powstał z inicjatywy Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Forum Gniezno dla Życia i Rodziny oraz parafii pw. św. Michała Archanioła, gdzie każdego 15 dnia miesiąca, od października ubiegłego roku do wakacji, odbywały się msze św. za rodziców, którzy stracili dziecko przed jego narodzeniem, ale także w innych okolicznościach. – Pomnik dziecka utraconego to szczególne miejsce pamięci o wszystkich dzieciach nienarodzonych bez względu na okoliczności ich śmierci. Dla rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka, a nie dane im było je pochować to także symboliczny grób, gdzie mogą jak inni pomodlić się, zapalić znicz, położyć kwiaty. Dla wielu ma to działanie terapeutyczne. Przynosi ukojenie i łagodzi ból – powiedziała Teresa Niewiadomska z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Dostępne statystyki pokazują, że strata dziecka przed jego narodzinami nie jest problemem marginalnym. W latach 2017-2019 w Polsce każdego roku około 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a u około 40 tysięcy ciąża zakończyła się poronieniem. – Niemal w każdej rodzinie spotykamy kobiety, które straciły dziecko. Jest to dramat nie tylko tych kobiet, ale także ich mężów, rodziców, wielu innych krewnych, dla których utracone dziecko było bratem, siostrą, wnukiem – podkreśla Teresa Niewiadomska. Pomnik na cmentarzu Świętego Krzyża w Gnieźnie ma kształt Piety – Maryi trzymającej w ramionach i opłakującej zmarłego Jezusa. Poświęcenia grobu dokonał ks. infułat Bogdan Czyżewski, który wcześniej przewodniczył mszy św. odpustowej w znajdującym się na cmentarzu kościele pw. Świętego Krzyża. Eucharystię koncelebrowali proboszczowie parafii korzystających z cmentarza: ks. kan. Krzysztof Woźniak z parafii pw. św. Michała Archanioła, ks. kan. Franciszek Jabłoński z parafii pw. św. Wawrzyńca oraz o. Mariusz Fałkowski z parafii franciszkanów. Obecny był także ks. Hubert Wiśniewski, diecezjalny duszpasterz małżeństw i rodzin.
Grób-pomnik poświęcony na gnieźnieńskim cmentarzu Świętego Krzyża jest pierwszym w Gnieźnie i dziesiątym w archidiecezji gnieźnieńskiej. Od października w Gnieźnie działać będzie także grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka i osób w żałobie. Grupa dedykowana jest wszystkim, którym śmierć przerwała ważną, znaczącą relację. Będzie bezpieczną przestrzenią dzielenia się doświadczeniem straty i uzyskania zrozumienia, wsparcia oraz rozwijania w sobie zdolności stabilizacji w trudnym czasie. Grupa będzie miała charakter zamknięty. Będzie ją prowadzić psychoterapeuta w szkoleniu psychodynamicznym, pedagog specjalny i terapeuta integracji sensorycznej. Organizatorem grupy jest działająca w ramach diecezjalnego duszpasterstwa małżeństw i rodzin Poradnia Rozwoju Osobistego „Dignitas”, w której uzyskać można bezpłatną pomoc także w innych problemach. (obk)