Shadow

Powiat Gniezno na uroczystości z okazji 20-lecia partnerstwa Brandenburgii z Wielkopolską

21 listopada stał się dniem wyjątkowym w historii międzynarodowej współpracy powiatu gnieźnieńskiego. Delegacja naszego samorządu uczestniczyła w uroczystościach z okazji 20-lecia partnerstwa między Brandenburgią a Wielkopolską. Uroczyste wydarzenie odbyło się w Muzeum Barberini w Poczdamie, a zaszczytne zaproszenie dla starosty Piotra Gruszczyńskiego, wicestarosty Anny Jung i dyrektor Centrum Usług Wspólnych Renaty Rasińskiej wystosowane zostało przez premiera Kraju Związkowego Brandenburgii, dr. Dietmara Woidke.
Program uroczystości rozpoczął się od powitania gości przez dyrektor Muzeum – dr Ortrud Westheider. Delegacja miała okazję do indywidualnego zwiedzania wystawy, na której przewodnicy udzielali wyjaśnień w głównych salach wystawowych, prezentując zarówno stałą ekspozycję „Impresjonizm – Arcydzieła z kolekcji Hasso Plattnera”, jak i czasową wystawę „Munch. Krajobraz życia”. Po zakończeniu zwiedzania, goście udali się do audytorium, gdzie rozpoczął się koncert przygotowany przez Orkiestrę Młodych Muzyków ze Szkoły Muzycznej we Frankfurcie nad Odrą i Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu.
Słowa powitania premiera Kraju Związkowego Brandenburgii, dr. Dietmara Woidke, otworzyły serię wystąpień poświęconych impresjom z 20-letniego partnerstwa między Brandenburgią a Wielkopolską. Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, podzielił się swoimi refleksjami o tej wyjątkowej współpracy. Również starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński podziękował za możliwość uczestnictwa w tak wyjątkowym spotkaniu, podkreślając wagę współpracy między Brandenburgią a Wielkopolską, która przyczyniła się do kształtowania silnych więzi między społecznościami obu regionów. – To nie tylko wyjątkowa okazja do świętowania, ale także czas refleksji nad tym, jak wiele osiągnęliśmy razem i jak dalej rozwijać tę współpracę – mówi starosta Piotr Gruszczyński. – Mamy nadzieję, że kolejne lata przyniosą nam jeszcze więcej owocnych inicjatyw i wymiany doświadczeń przede wszystkim w kontekście bliskiej współpracy z zaprzyjaźnionym powiatem Teltow-Flaeming w Niemczech – dodał starosta P. Gruszczyński.
Wdzięczności za możliwość udziału w historycznym dla powiatu spotkaniu nie kryła także wicestarosta Anna Jung, podkreślając znaczenie dialogu międzykulturowego i wymiany doświadczeń lokalnych samorządów współpracujących na co dzień z zagranicznymi partnerami. – Nasze regiony mają sobie bardzo wiele do zaoferowania, a ta współpraca to nie tylko umacnianie więzi między jednostkami samorządu terytorialnego, ale także szeroka wymiana kulturowa, edukacyjna, gospodarcza i społeczna – zaznacza wicestarosta Anna Jung. – Wierzymy, że to partnerstwo będzie się nadal rozwijać, przynosząc wiele korzyści naszym społecznościom – dodała. (inf. prasowa)