Shadow

Powiat i Miasto nadal pomagają uchodźcom. Setki ukraińskich dzieci chodzi do gnieźnieńskich szkół, a urzędnicy pomagają znaleźć ich mamom pracę

Choć sytuacja w Ukrainie po barbarzyńskiej napaści na ten kraj Rosji dalej jest trudna, to lokalne gnieźnieńskie samorządy są przygotowane na przyjęcie kolejnych uchodźców, jeśli ta sytuacja jeszcze się pogorszy i więcej ukraińskich kobiet, dzieci i starców będzie szukać schronienia w Gnieźnie. Jednak ci Ukraińcy, którzy są w Gnieźnie, wytrwale starają się wrócić do normalności i poradzić sobie w naszym mieście. Jak informuje prezydent, do szkół zapisano już ponad 200 dzieci.
Jak zauważa Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński – choć sytuacja wojenna wokół Kijowa się ustabilizowała, to jednak walki na wschodzie i południu kraju mogą oznaczać kolejne fale uchodźców szukających schronienia przed demonami wojny. Jak podkreśla, powiat jest gotowy na przyjęcie kolejnych osób z Ukrainy. Do tego celu przygotowano pomieszczenia niedawnego jeszcze Domu Dziecka przy ul. Paczkowskiego. Tutaj dach nad głową będzie mogło znaleźć 30 osób. Starosta odniósł się także do pojawiających się głosów, by dawny Dom Dziecka w Trzemesznie oddać na cel schronienia. – Tam nie ma już wyposażenia, media też są odcięte – zauważa P. Gruszczyński. Jak dodaje, w tej chwili nie ma zapotrzebowania na miejsca noclegowe, bowiem ze zgłoszonych wojewodzie przez starostwo ponad 200 miejsc, wykorzystanych jest 80. Decyzje o zakwaterowaniu uchodźców podejmuje właśnie Urząd Wojewódzki i to on będzie kierował do Gniezna konkretne rodziny. Natomiast jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, które są w gestii Starostwa Powiatowego, to utworzono w nich klasy przygotowawcze, w których młodzież ukraińska ma dodatkowe godziny nauki języka polskiego. – Ponadto prowadzimy naukę języka polskiego dla chętnych obywateli Ukrainy i nie ukrywam, że skala zainteresowania nimi nas zaskoczyła. Uczęszcza na nie około 50 osób. Mamy trzy grupy dla dorosłych, dwie grupy dla dzieci i trzy grupy dla młodzieży – wylicza starosta.
Cały czas potrzebna pomoc żywnościowa i art. higienicznych oraz chemii domowej
W tym momencie Ukraińcy starają się przy wsparciu gnieźnian radzić sobie także zarobkowo. Część Ukrainek np. zajmuje się przygotowywaniem tradycyjnych ukraińskich dań, część zajęła się np. usługami kosmetycznymi, część zatrudniła się w lokalnych firmach. Natomiast w samym Powiatowym Urzędzie Pracy można znaleźć oferty dla zainteresowanych uchodźców. Do końca marca zgłosiło się tutaj 37 osób z Ukrainy. – Jako ciekawostkę powiem, że zatrudniliśmy panią, która w Ukrainie była dyrektorem urzędu pracy. W naszym urzędzie będzie pomagać znaleźć Ukraińcom zatrudnienie i będzie tłumaczką – cieszy się starosta.
Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, przypomina, że gmina jak tylko może wspiera przebywających u nas uchodźców, by czuli się jak najlepiej w tym trudnym dla nich czasie. Mowa tu np. o bezpłatnych przejazdach MPK, ale także miasto wspiera gnieźnian, którzy odruchem serca otworzyli drzwi swoich domów i zaprosili do nich uciekające przed wojną osoby. Teraz mogą oni składać wnioski o umorzenie opłat za śmieci. Koszt ten na swoje barki weźmie Miasto. Dodatkowo wszystkie rodziny, które goszczą osoby z Ukrainy, nie zapłacą podatku od nieruchomości za 2022 rok. Osobom, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy przysługuje także świadczenie pieniężne w wysokości 40 zł za osobę dziennie. Urząd Miejski otrzymał już na to środki od wojewody. Do tej pory wpłynęły 84 aplikacje o pieniądze, choć taka zapomoga dotyczy 314 osób. – Każdorazowo taki wniosek będziemy analizowali i kontrolowali, czy na pewno pod danym adresem mieszkają Ukraińcy i czy warunki bytowe to umożliwiały, jeśli już wyjechali. Jak wiadomo, każdy uchodźca ma prawo odebrać jednorazową kwotę 300 złotych zapomogi. Do końca zeszłego tygodnia przyjęto 486 wniosków, z czego już 427 jest przygotowanych do wypłaty dla 833 osób – dodał prezydent. Wnioski można składać w MOPS przy ul. Pocztowej.
Urząd Miejski również uruchomił bezpłatne lekcje z nauki języka polskiego. – Tu się ze starostwem świetnie uzupełniamy. Uruchomiliśmy sześć grup dla dorosłych, w których uczy się 120 osób – mówi Tomasz Budasz. Także szkoły zarządzane przez samorząd gminny poradziły sobie z przyjęciem ukraińskich dzieci. W szkołach podstawowych w ławach zasiada już 214 uczennic i uczniów oraz 73 dzieci zapisano do przedszkoli. – Oczywiście, część tych dzieci otrzymuje wsparcie żywnościowe – podkreśla prezydent. Do tej pory magistrat wydał także 1000 „peseli” i jak mówi T. Budasz, w ocenie urzędu, w Gnieźnie i okolicach schronienie znalazło ok. 2000-2500 uchodźców. Taka liczba naszych przyjaciół zza wschodniej granicy oznacza, że zapotrzebowanie na żywność i artykuły kosmetyczne dla nich jest ciągle bardzo duża. – Apeluję do naszych mieszkańców, którzy mają gorące serca, by po świętach podzielili się z uchodźcami tym, czym mogą. Specjalny punkt zbiórki żywności i odzieży dla uchodźców działa przy ul. Chrobrego 21 (budynek PSZOK, za Strażą Pożarną), od poniedziałku do czwartku od 12.00 do 18.00 oraz w piątek od 10.00 do 13.00. – Pragnę podziękować wszystkim naszym mieszkańcom, bo bardzo aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom. Ona była i jest ogromna, ale wierzę, że będzie tak dalej – podkreśla Tomasz Budasz. ALEKSANDER KARWOWSKI