Shadow

Powiat zamieni się z miastem nieruchomościami

W czwartek, 31 października na krótkim briefingu przed blokiem przy ul. Liliowej 1 w Gnieźnie starosta Piotr Gruszczyński i prezydent Tomasz Budasz poinformowali o zamianie nieruchomości, która ma nastąpić jeszcze w tym roku.
Prezydent T. Budasz poinformował, że zarządzeniem Wojewody Wielkopolskiego powiat z miastem zamienią się nieruchomościami. Miasto otrzyma budynek po byłym TBS przy ul. Liliowej 1, a w zamian odda starostwu grunt pod Szkołą Muzyczną przy ul. Mieszka I 64. Prezydent przypomniał, że po likwidacji TBS sąd odmówił wpisania, jako właściciela tego budynku Miasta Gniezna, z czym się nie zgadzają, a który przeszedł na skarb państwa. – My się z tym nie zgadzamy, aczkolwiek wyroki sądu szanujemy, dlatego złożyliśmy skargę kasacyjną w Sądzie Najwyższym i tą drogą pomimo tych pozytywnych informacji o zamianie nieruchomości będziemy szli – powiedział prezydent. Podziękował także za przychylność w tej sprawie zarówno Wojewodzie Wielkopolskiemu jak i staroście gnieźnieńskiemu, który pozytywnie odnieśli się do jego wniosku i będzie wykonawcą zarządzenia Wojewody Wielkopolskiego.
– Wojewoda Wielkopolski zgodził się na zamianę nieruchomości. Ta nieruchomość przy ul. Liliowej 1 będzie zamieniona na grunt Miasta Gniezna, na którym znajduje się Szkoła Muzyczna przy ul. Mieszka I 64. Wycena tych nieruchomości wykonana została przez biegłego (wycena czynszowa) na 1 mln 700 tys. zł nieruchomość przy ul. Liliowej 1oraz 1 mln 200 tys. zł za grunt i możemy się zamienić bez obowiązku dopłaty. Ta procedura już się rozpoczęła. Miasto Gniezno będzie miało możliwości prawne sprzedaży mieszkań na rzecz dotychczasowych najemców z bonifikatą 90 procentową, natomiast wojewoda nie ma takich możliwości prawych. Mieszkańcy w najbliższym tygodniu otrzymają stosowną informację pisemną, jak będzie przebiegał ten proces i w ciągu najbliższych miesięcy staną się właścicielami tych mieszkań – zapewnił prezydent.
Starosta Piotr Gruszczyński natomiast powiedział, że 16 września prezydent zwrócił się do starosty o zamianę, 25 września starostwo skierowało pismo do Wojewody Wielkopolskiego, a miesiąc później wojewoda wyraził zgodę na zamianę tego bloku. – Ta decyzja jest podyktowana tym, że chcemy przede wszystkim, żeby prezydent zrealizował obietnicę skierowaną do mieszkańców tego bloku, a tylko, jako właściciel może to, co zadeklarował zrealizować będąc właścicielem tej nieruchomości. W grudniu ma być podpisany akt notarialny – wyjaśnił starosta. Na pytanie dziennikarzy, co się stanie, gdyby Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku miasta prezydent odpowiedział, że wówczas ten wyrok będzie już bezpodstawny, bo ta zamiana już zostanie dokonana.
– Będzie to wskazanie na przyszłość szczególnie dla orzecznictwa, że nie może być dualizmu w przepisach prawa. To nie może być tak, że sąd z jednej strony posiłkuje się jednym przepisem, a lekceważy drugi przepis. Wystarczyło bardzo proste działanie sądu pierwszej instancji o wezwanie likwidatora do uzupełnienia wniosku o przejście na własność tego budynku na rzecz gminy. Bo skoro gmina była stuprocentowym właścicielem spółki to rzeczą logiczną jest, że po jej likwidacji staje się właścicielem nieruchomości – zaznaczył prezydent. A na kolejne pytanie dziennikarzy, czy w takim razie był to błąd likwidatora odpowiedział, że nie likwidatora, a sądu, bo nie skorzystał z przepisu, który przedstawił likwidator tylko z innego przepisu prawnego. W bloku przy ul. Liliowej 1 znajduje się 26 lokali mieszkalnych i 1 lokal użytkowy. (bk)