Shadow

Powstaje szpital „covidowy” w hali wystawienniczej na poznańskich targach

Prawdopodobnie pod koniec listopada tymczasowy szpital polowy dla pacjentów zakażonych koronawirusem będzie już w pełni przygotowany. Na chorych czekać będzie 500 łóżek.
Do jednej z hal wystawienniczych Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) trwa zwożenie wyposażenia medycznego. To tu powstanie tymczasowy szpital, który pomoże odciążyć poznański szpital miejski przy ul. Szwajcarskiej. Właśnie ta placówka medyczna od samego początku pandemii koronawirusa przyjmuje pacjentów z tym zakażeniem z całej Wielkopolski. Jednak szpital ten doszedł już do kresu wydajności. Jest przepełniony. Obecnie pacjenci „covidowi” lokowani są w szpitalach powiatowych i innych poznańskich lecznicach, które nie są przystosowane do leczenia chorych zakaźnych. Stąd pilna potrzeba tworzenia szpitali tymczasowych. – Stworzenie szpitala to ogromne wyzwanie organizacyjne, zarówno w aspekcie jego budowy, jak i późniejszego funkcjonowania. Na dziś prace przebiegają zgodnie z planem i wszystko wskazuje na to, że do końca listopada uda się rozpocząć funkcjonowanie placówki. Jestem zbudowany współpracą z miastem, MTP i szpitalem przy Szwajcarskiej. Na bieżąco rozwiązujemy problemy, które pojawiają się na horyzoncie. Robimy to po wielkopolsku, czyli porządnie – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.
Tymczasowy szpital ma posiadać na wyposażeniu 500 łóżek oraz dodatkowych 40 dla chorych wymagających pomocy w oddychaniu respiratora. Koordynatorem lecznicy w hali MTP będzie szpital im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Same łóżka i infrastruktura techniczna to nie wszystko. Najważniejszy jest personel, który zajmie się przywożonymi tutaj pacjentami. – Najważniejsi w tym przedsięwzięciu są ludzie, bez wykwalifikowanych specjalistów żadne wysiłki podejmowane aktualnie przez wszystkie osoby zaangażowane w powstanie obiektu nie będą wystarczające – zauważył wojewoda podczas spotkania z samorządami oraz izbami lekarzy i pielęgniarek, prezesem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, Arturem De Rosier i Teresą Kruczkowską z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu. (ak)