Shadow

Powstanie styczniowe na niezwykłych rycinach

{CAPTION}
154 lata temu wybuchło powstanie styczniowe. Narodowy zryw niepodległościowy mający ukrócić terror Imperium Rosyjskiego odbił się szerokim echem na całym świecie. Ówczesne przekazy prasowe wEuropie były pełne informacji i podziwu dla czynów Polaków. Centrum Kultury „eSTeDe” wraz z posłem Krzysztofem Ostrowskim zaprosiło gnieźnian do przyjrzenia się, jak za pomocą rycin gazety na kontynencie opisywały tamte dni.
Zapraszamy na nietypową wystawę promowaną przez Narodowe Centrum Kultury – mówił Grzegorz Reszko, dyrektor CK „Scena To Dziwna”. – Pochodzi ze zbiorów Krzysztofa Kura, który jest kolekcjonerem rycin z okresu XIX wieku i dotyczy ona obrazu powstania styczniowego w Polsce oczami europejskich dziennikarzy. Wszystkie ryciny pokazują historię powstania ich perspektywą widzenia. Myślę, że jest to bardzo edukacyjne przedsięwzięcie – dodał dyrektor placówki.
Ryciny pochodzą z pism francuskich, szwedzkich, niemieckich, angielskich, włoskich i amerykańskich z lat 1863 i 1864, jest ich 30. – Powstanie cieszyło się dużym zainteresowaniem narodów europejskich – mówił pomysłodawca wystawy Krzysztof Ostrowski. – Narody europejskie bardzo chciały pomóc Polakom, jednak rządy ograniczyły się tylko do not dyplomatycznych. Ten ładunek emocjonalny, to zainteresowanie, potyczki, bitwy, obrazy przepełnione emocją, trafiające do serca można zaobserwować na tych rycinach. Powstanie styczniowe było najdłuższym z polskich powstań i mimo że zakończyło się porażką militarną i polityczną, to skutkiem jego było uwłaszczenie polskich chłopów. Te 5 milionów uwłaszczonych chłopów to był zaczyn nowoczesnego narodu, który w 1920 roku był tak ukształtowany, że potrafił obronić pod Warszawą naszą suwerenność i wolność, a potomkowie tych chłopów stanowili trzon armii. To powstanie bardzo głęboko wryło się w tożsamość i świadomość Polaków. To ulubione powstanie marszałka Józefa Piłsudskiego, który je bardzo cenił. Powstańcy ci w II Rzeczpospolitej byli bardzo szanowani, każdy żołnierz sił zbrojnych na widok powstańca styczniowego miał obowiązek zasalutować. Gorąca zachęcam do oglądania tej wystawy – zapraszał gnieźnian poseł. Wystawę można oglądać w Centrum Kultury „Scena To Dziwna” do 10 lutego. (ak)