Shadow

„Prawda i dobro w koronie poezji…”

Ponad trzydziestu młodych artystów wzięło udział w tegorocznej edycji Lednickiej Wiosny Poetyckiej. Finał wielkiego wydarzenia, łączącego w sobie najpiękniejsze dziedziny sztuki – poezję, muzykę i malarstwo – odbył się 8 czerwca na terenie gminy Łubowo. Wzorem minionych lat, również i w tym roku finał XXII Lednickiej Wiosny Poetyckiej dlauczestników okazał się być dniem pełnym niezapomnianych doznań artystyczno – kulturalnych.
Organizatorzy wydarzenia przygotowali dla laureatów kilka wydarzeń okołokonkursowych, m.in. wystawę prac plastycznych (MDK nr 1 Poznań), przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów i nauczycieli z XX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, koncert Grzegorza Tomczaka – poety i pieśniarza, czy zwyczajowe zwiedzanie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Tradycyjnie też nie mogło zabraknąć akcentu, który na stałe wpisał się już w wydarzenie: sadzenia wierzby w „Gaju Poezji”; w tym roku ten element spotkania przybrał charakter wyjątkowy, bowiem połączony został z symbolicznym zakopaniem kapsuły czasu i poetyczno – historycznym eventem z okazji jubileuszu 50 – lecia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, przygotowanym przez uczniów ze Szkoły Podstawowej Tysiąclecia im. Mieszka I w Lednogórze.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia stało się rozstrzygnięcie turnieju poetyckiego „O Koronę Wierzbową” . W tym roku tytułową „koronę” i pierwsze miejsce zdobyła Antonina Pogorzelczyk z Poznania, miejsce drugie zajęła Katarzyna Pochylska (Poznań), miejsce trzecie ex aequo – Dominika Liszkiewicz (Piła), Jakub Niklas (Poznań) i Amelia Orłowska (Poznań). Dodatkowo wyróżnienia odebrali Tomasz Balcerkiewicz (Poznań), Damian Stessel (Poznań), Klaudia Sobek (Poznań), Stanisława Sójka (Poznań), Michał Tuliszkiewicz (Poznań), Alicja Bazułka (Lednogóra) i Zofia Głowacka (Inowrocław). Do Turnieju Jednego Wiersza przystąpiło jedenastu uczestników; nagrodę jury otrzymała Zuzanna Figas z Poznania, a nagrodę publiczności Julia Ostrowska z Lednogóry.
Komisja konkursowa jednomyślnie stwierdziła, że tegoroczny poziom konkursu był wysoki, a wiele wierszy wykazało dużą inwencję artystyczną, swobodę i pomysłowość językową młodych poetów. A to cieszy, bowiem jak podkreśliła poetka Stanisława Łowińska, pomysłodawczyni i główna inicjatorka wydarzenia, spotkania na Lednicy mają przede wszystkim przekonać młodego człowieka, że słowo może nieść w sobie niezwykłą moc: moc prawdy i moc dobra. Dlatego tegoroczna edycja Lednickiej Wiosny Poetyckiej odbywała się pod hasłem: „prawda i dobro w koronie poezji”. – Walka o tę prawdę i o to dobro ciągle trwa i w obecnym czasie jest chyba jedną z najtrudniejszych. Musimy pamiętać, że sztuka to poszukiwanie, a samo słowo ma w sobie tę wartość, że można metaforycznie, poprzez środki artystycznego wyrazu, opisywać rzeczywistość, że można „wypłynąć na głębię” w sposób artystyczny, w sposób poetycki i przydać temu cokolwiek od siebie, choćby ducha swojej wrażliwości, mądrości, wiedzy – mówi Stanisława Łowińska, dodaje również, że XXIII Lednicka Wiosna Poetycka (podobnie jak poprzednie edycje) dowiodła, że wśród współczesnych młodych ludzi znajduje się grupa mądrych, świadomych, wrażliwych i twórczych osób, którzy pragną poszukiwać właśnie poprzez poezję.
XXIII Lednicka Wiosna Poetycka przeszła już do historii. Pozostały po niej pamiątki materialne, w postaci zasadzonej wierzby, antologii, która już wkrótce zgromadzi wyróżnione wiersze, a także wspólnych fotografii z wydarzenia. Najcenniejszą jednak – i niezniszczalną – będzie sama pamięć w umysłach i sercach wrażliwej, utalentowanej młodzieży, a także przekonanie, że „słowo niesie ze sobą niezwykłą moc”…
Organizatorem XXXIII Lednickiej Wiosny Poetyckiej byli: poetka Stanisława Łowińska – pomysłodawczyni i inicjatorka, Wójt Gminy Łubowo, Biblioteka Publiczna Gminy Łubowo, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Powiat Gnieźnieński, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Poznaniu, Stowarzyszenie Przyjaciół XX Liceum w Poznaniu, XX Liceum Ogólnokształcące im. K.I. Gałczyńskiego w Poznaniu, Szkoła Podstawowa Tysiąclecia im. Mieszka I w Lednogórze. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marek Woźniak – marszałek województwa wielkopolskiego oraz Elżbieta Leszczyńska – Wielkopolski Kurator Oświaty.
KINGA STRZELEC
*
*