Shadow

Primas Poloniae! Jubileuszowa wystawa oficjalnie otwarta


W wyjątkowym dniu uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha otwarta została nowa wystawa w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. To kolejne wydarzenie włączające się w jubileusz 600-lecia prymasostwa w Polsce, nierozerwalnie związanego z Gnieznem. Gości po wystawie pamiątek po swoich poprzednikach oprowadził 60. prymas Polski, abp. Wojciech Polak.
Jak podkreśla ks. Jarosław Bogacz, dyrektor muzeum, takich tłumów te mury nie widziały dawno. W siedzibie Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej w sobotnie przedpołudnie, 21 kwietnia uroczyście zaprezentowano nową wystawę traktującą o historii godności prymasa w Polsce. Liczne pamiątki po obecności w Gnieźnie na stolicy arcybiskupiej prymasów wzbudzały ogromne zainteresowanie. Ciekawość budziły szczególnie artefakty przeszłości, które dotychczas nie były prezentowane szerszej publiczności. – Na co dzień tych obiektów nie pokazujemy jako muzeum, części z nich w ogóle nie prezentowaliśmy – zdradza tajemnice wystawy ks. Jarosław Bogacz. – Pokazujemy „Złoty Kodeks”, unikatową księgę liturgiczną używaną przez prymasów Polski, dokument Leona X „legatus natus” nadający szczególny przywilej Janowi Łaskiemu i jego następcom, warty obejrzenia jest także dokument Benedykta XIV, który odnawia przywilej purpury dla biskupów gnieźnieńskich. Ważnym elementem wystawy jest dokument podpisany przez Kazimierza Jagiellończyka, w którym rezerwuje on przywilej koronacji polskich królów dla arcybiskupa gnieźnieńskiego – wylicza dyrektor placówki mieszczącej się w kolegiacie opodal katedry. Uzupełnieniem wystawy, ale także nową jakością dla chcących poznać historię Wzgórza Lecha z całym bogactwem zabytków, jest uruchomiony w dniu wernisażu wystawy nowy system multimedialnych przewodników. To nowość i znaczne poszerzenie możliwości zwiedzania katedry wraz z najbliższą okolicą. – Musimy wchodzić w XXI wiek – mówi ks. Bogacz wskazując na kilkadziesiąt par słuchawek i multimedialnych przewodników przypominających smartfony. – Ten system jest dziś standardem w muzeach europejskich i dzięki środkom z Unii Europejskiej udało się nam go udostępnić. On jest o tyle ciekawy, że ten system „audioguide”, to nie tylko mnogość języków, ale także jest język migowy, jest autodeskrypcja dla niewidomych. To znaczne ułatwienie dla osób niepełnosprawnych i poszerzenie przez ich obecność spektrum zwiedzających – nie kryje zadowolenia dyrektor.
Po okolicznościowych przemowach, w obecności duchowieństwa, przedstawicieli władz samorządowych oraz przybyłych na odpust gości z Europy, w tym prymasa hiszpańskiego kościoła oraz zakonników z Litwy, po nowej wystawie oprowadził abp Wojciech Polak. Jak podkreśla prymas Polski, połączenie uroczystości świętowojciechowych z inauguracją jubileuszu prymasów, nie jest przypadkowe. – Prymasostwo wyrosło na męczeńskiej krwi św. Wojciecha. Oczywiście, nie jest bezpośrednio złączone z jego życiem, śmiercią i misją, ale jest złączone z kościołem gnieźnieńskim, który swoimi korzeniami sięga misji świętowojciechowej. Obecność religii świętego Wojciecha w Gnieźnie stanowi ważny przykład dla następnych pokoleń. To także jeden z powodów, że kościół gnieźnieński ma pierwszeństwo pośród innych kościołów w Polsce – przypomina abp W. Polak.
Po zwiedzeniu wystawy zajmującej całe piętro przestrzeni muzealnej, na Prymasa Polski czekała niespodzianka; z okazji imienin Wojciecha pracownicy muzeum wręczyli arcybiskupowi kwiaty i zaprosili do wspólnego zdjęcia. Po wernisażu zgromadzeni udali się dalej, by uczestniczyć w kolejnych wydarzeniach związanymi z uroczystościami ku czci św. Wojciecha. (ak)