Shadow

Produkcja ma ruszyć na początku przyszłego roku

Toshiba Carrier Corporation, będąca wspólnym przedsięwzięciem grupy Toshiba i Carrier Corporation, jest światowym liderem w branży grzewczej, wentylacji i klimatyzacji. W styczniu 2020 roku Toshiba Carrier podała do oficjalnej wiadomości powołanie nowego podmiotu Toshiba-Carrier Air Conditioning Europe Sp. z o.o., który będzie prowadził działalność w Gnieźnie.
Nowa spółka założona w grudniu 2019 roku z kapitałem zakładowym w wysokości 92 000 000 złotych zajmie się produkcją i wprowadzaniem na rynek urządzeń przemysłowej klimatyzacji, grzewczych i systemów dostawczych ciepłej wody. Rozruch produkcji przewidziany jest na początek 2021 roku. Toshiba Carrier zdecydowała o zakupie istniejącego obiektu przy ulicy Gdańskiej 131 o charakterze magazynowym, a następnie rozbudowie oraz dostosowania go do potrzeb nowo powstałego zakładu produkcyjnego. Siódmego września przedstawiciele strony japońskiej i polskiej wmurowali kamień węgielny pod tę inwestycję. Prace budowlane realizowane przez BIN Biuro Inżynierskie potrwają do połowy grudnia. – To pierwsza fabryka Toshiby w Europie i pierwsza w Polsce. Wiceprezydent Jarosław Grobelny ze swoim zespołem zabiegał, by udało się to zrobić w strefie ekonomicznej, więc kolejne bonusy do wykorzystania. Najważniejszą rzeczą jest pozyskiwanie inwestorów i nowoczesny rozwój. Pracownicy zatrudnieni od przyszłego roku właśnie w tym zakładzie będą wysoko wykwalifikowani. Udało się, bo są miejsca zatrudnienia i podatki dla miasta – powiedział Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.
Jak poinformował wiceprezydent miasta Jarosław Grobelny, początkowo zakładano, że będzie tu zatrudnionych kilkadziesiąt osób. – Liczymy na to, że po uruchomieniu produkcji rozpocznie się także poszukiwanie dostawców lokalnych, na czym skorzystają lokalne firmy. Pierwsze wyroby testowe powinny zostać wyprodukowane na początku przyszłego roku – dodał wiceprezydent Gniezna. Olga Semieniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju potwierdziła duże znaczenie inwestycji zagranicznych w Polsce, jaki jest ich ogromny potencjał w czasie pandemii. – Nad Wisłą funkcjonuje już ponad 300 podmiotów o japońskim kapitale, to 40 000 miejsc pracy. Każda taka inwestycja to nowe technologie. Branże, w których rozwijają się Japończycy i Polacy to przede wszystkim: maszynowa, spożywcza, komunikacyjna, wysokie standardy biznesu przekazywane są w tak zwanym know-how. Obecna inwestycja w Gnieźnie wpisuje się w szeroko rozumiany „zielony ład”, strategię energetyczną i związaną z ekologią – dodała Olga Semieniuk.
– Planujemy w tej fabryce produkować głównie systemy grzewcze, które pozwalają na używanie wody z wykorzystaniem energii cieplnej z powietrza. Kierowane będą one na rynek europejski. Nasz kapitał to 92 000 000 złotych. Zatrudnimy na początku 30 osób, ale planujemy dostawiać co roku nowe linie produkcyjne i docelowo pracować będzie tu 100 osób – stwierdził Hideaki Motohashi, prezes zarządu Toshiba-Carrier Air Conditioning Europe Spółka z o.o. JAROSŁAW WALERCZAK