Shadow

Prof. Norman Davies wygłosił wykład w Gnieźnie

„Spuchnięta” od spragnionych spotkania i wysłuchania jednego z najwybitniejszych znawców dziejów Polski aula gnieźnieńskiego Instytutu Kultury Europejskiej, była świadkiem brawurowego wykładu prof. Normana Daviesa. Brytyjsko-polski historyk odpowiadał także na pytania uczestników otwartego wykładu i porwał swoimi celnymi spostrzeżeniami gnieźnieńską publiczność. Naukowiec spędził w Gnieźnie trzy dni.
Zaproszenie do Gniezna autora tak cenionych pozycji historycznych jak „Boże Igrzysko” czy „Powstanie 44”, wydawać by się mogło czynem dość trudnym, gdyż wysoka pozycja w świecie nauki brytyjsko-polskiego historyka i myśliciela, zazwyczaj z powodu wytężonej pracy i obowiązków ogranicza jego możliwości odwiedzania mniejszych ośrodków akademickich. Jednak udało się Instytutowi Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, we współpracy z Miastem Gniezno, gościć prof. N. Daviesa aż przez trzy dni.
Zapowiedź jego otwartego odczytu pt. „European History and Polish Millenium” (wykład w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski), wywołała takie zainteresowanie, że władze uczelni w pośpiechu zorganizowały kolejne sale w budynku uczelni, gdzie poza wykładową aulą, mogli wszyscy chętni wysłuchać wystąpienia znakomitego gościa. Transmisję na żywo w internecie relacjonowała także telewizja UAM. Szybko zapełniająca się aula IKE 28 maja przywołała prawdziwego ducha akademickiego, kiedy na wykłady ulubionychnaukowców licznie przybywa stęskniona wiedzy młodzież. Tutaj także młodzież „okupowała” zajęte już dużo wcześniej miejsca siedzące w ławach i zasiadła w skupieniu na schodach audytorium.
Radości z goszczenia wybitnego naukowca nie krył prof. Leszek Mrozewicz, dyrektor IKE. – Profesor w tej chwili wdraża w życie projekt na użytek mediów zachodnich właśnie o historii Polski. Wiąże się to z ideą utworzenia kilku niezależnych katedr historii Polski w Europie Zachodniej. Radzi sobie z tym doskonale – opowiada gospodarz wydarzenia. Spotkanie z historykiem było z pewnością bardzo ożywcze dla miłośników historii, jak i dla entuzjastów twórczości prof. Daviesa, który jest swoistym propagatorem i przewodnikiem po skomplikowanej historii Polski dla zachodnich odbiorców.
– To znakomita postać – podkreśla Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna. – Ten wykład o początkach polskiej państwowości nigdzie nie wybrzmi lepiej niż tutaj w Gnieźnie. To postać warta spotkania i usłyszenia co ma do powiedzenia na temat historii – dodaje. Sam wysłuchany w niezwykłym skupieniu wykład, okraszany tak charakterystycznym brytyjskim humorem profesora, spotkał się z ciepłym przyjęciem, podobnie jak możliwość zadawania mu pytań pod koniec konferencji. Nic dziwnego, że pytano profesora o wiele zagadnień, bowiem oprócz niezwykłej wiedzy naukowej, jest on także światłym myślicielem, który swoje słowa zawsze podpiera świadomością zachodzących zmian przez wieki historii. Potrafi brać z tego pożyteczną lekcję.
Stąd zupełnie usprawiedliwione jest pytanie, które zadał jeden ze słuchaczy o brexit, czyli opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. – To pocieszające dla Polaków, że nie są tacy głupi jak Anglicy – odpowiedział w swoim stylu N. Davies, wywołując falę śmiechu na widowni. Swoją odpowiedź podparł analizą historyczną i bardzo plastycznym zobrazowaniem, z czego biorą się nacjonalistyczne demony jego rodaków i tym samym, po raz kolejny dał przykład tego, że sprawny naukowiec nie boi się krytycznego spojrzenia na swój kraj. ALEKSANDER KARWOWSKI