Shadow

Profil zaufany w Trzemesznie

W trzemeszeńskim ratuszu został uruchomiony punkt potwierdzania profili zaufanych ePUAP. Punkt znajduje się na parterze budynku urzędu przy ul. Dąbrowskiego 2 w biurze podawczym. Dzięki platformie ePUAP można korzystać z usług administracji publicznej z dowolnego miejsca o dowolnej godzinie, bez wychodzenia z domu. Niezbędny jest komputer z dostępem do internetu oraz właśnie potwierdzony Profil Zaufany.
Usługa ta jest świadczona bezpłatnie. Profil Zaufany zastępuje odręczny podpis i jest odpowiednikiem płatnego, bezpiecznego podpisu elektronicznego. Profil Zaufany jest przypisany do konkretnej osoby, a każdy podpisany tym profilem dokument, wymaga podania jednorazowego hasła, dzięki czemu jest to operacja bezpieczna. Przesłanie dokumentu podpisanego Profilem Zaufanym jest równoznaczne z osobistym złożeniem dokumentu podpisanego odręcznie.
Aby założyć profil zaufany należy zarejestrować swoje konto na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl). Z konta użytkownika należy wysłać wniosek o założenie profilu zaufanego. Po wysłaniu wniosku mamy 14 dni na wizytę w wybranym punkcie potwierdzającym profil w celu potwierdzenia tożsamości. To jedyna konieczna wizyta w urzędzie. Od momentu potwierdzenia tożsamości i uaktywnienia profilu zaufanego użytkownik może posługiwać się nim w komunikacji z urzędem. Osoby, które posiadają już podpis elektroniczny muszą jedynie zarejestrować swoje konto na portalu ePUAP i z konta użytkownika wysłać wniosek o założenie profilu zaufanego. Po wysłaniu wniosku należy potwierdzić swoje dane za pomocą podpisu elektronicznego. Profil Zaufany jest ważny przez trzy lata, od momentu jego potwierdzenia.
Przez ePUAP można załatwić elektronicznie wiele spraw urzędowych. Profil zaufany działa jak odręczny podpis. Można dzięki niemu wysyłać przez internet dokumenty i wnioski do różnych urzędów (np. wnieść podanie, odwołanie, skargę). Posiadanie takiego profilu to oszczędność czasu i wygoda.Daje on dostęp do różnych placówek administracji publicznej w całej Polsce. Dzięki Profilowi Zaufanemu można np. złożyć wniosek o dowód osobisty, sprawdzić czy jest już gotowy do odbioru, kierowcy mogą sprawdzić swoje punkty karne, można złożyć wniosek 500+,czy deklaracje podatkowe oraz wniosek o rejestrację działalności gospodarczej.
RENATA PAŁUCKA