Shadow

Prymas poświęcił nową siedzibę dla małżeństw i rodzin

W liturgiczne wspomnienie błogosławionych małżonków Marii i Ludwika Quattrocchich (25 listopada) odbyło się poświęcenie Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej, który od teraz zlokalizowany jest na pierwszym piętrze konwiktu przy ul. Seminaryjnej 2a w Gnieźnie.
Celem istnienia ośrodka jest m.in. prowadzenie działalności formacyjnej i edukacyjnej dla dekanalnych doradców życia małżeńskiego i rodzinnego, zespołów pastoralnych prowadzących katechezy dla narzeczonych oraz dla duszpasterzy rodzin. Drugim obszarem działania jest szeroko rozumiana pomoc rodzinom, małżeństwom i narzeczonym. W ośrodku znajduje się Specjalistyczna Poradnia Życia Małżeńskiego i Rodzinnego, której oferta skierowana jest przede wszystkim do małżeństw przeżywających różnego rodzaju kryzysy. Osobom szukającym rozwiązania swoich małżeńskich problemów pomocą służyć będzie mediator, psycholog, prawnik, doradca życia małżeńskiego i rodzinnego oraz kierownik duchowy. Obok tej poradni funkcjonować będzie także Poradnia Wspierania Płodności i Rodzicielstwa, w której posługiwać będą instruktorzy metod naturalnego rozpoznawania płodności. Opiekę i wsparcie uzyskają tam również osoby, które z różnych przyczyn utraciły dziecko.
Dokonując poświęcenia nowych pomieszczeń ośrodka ks. abp Wojciech Polak, prymas Polski zwrócił uwagę na szczególną potrzebę towarzyszenia współczesnym rodzinom na drodze ich życiowego powołania. – Trud, jaki wiąże się z wnikaniem w sprawy małżeństwa i rodziny wymaga zaangażowania i cierpliwej obecności – mówił. Zaproszony na otwarcie ośrodka dr Jacek Pulikowski w swoim wykładzie podkreślił rolę kapłana, jako ojca duchowego, towarzysza i przewodnika odpowiedzialnego za rozwój i umacnianie małżonków w ich codziennym życiu. Ks. Hubert Wiśniewski, diecezjalny duszpasterz małżeństw i rodzin archidiecezji gnieźnieńskiej wyraził nadzieję, że spotkanie dekanalnych duszpasterzy małżeństwa i rodziny z przedstawicielami ruchów rodzinnych – Domowego Kościoła i Spotkań Małżeńskich oraz dekanalnych doradców życia małżeńskiego i rodzinnego zapoczątkuje cykl regularnych spotkań formacyjnych umożliwiających żywą i realną posługę na rzecz małżeństwa i rodziny w parafiach. Telefonując na numer 693 952 409 oraz odwiedzając stronę www.dmr.archidiecezja.pl uzyskać można szczegółowe informacje oraz umówić się na spotkanie ze specjalistą. (obk)