Shadow

Prymas spotkał się z chorymi

{CAPTION}
Święta Bożego Narodzenia niemal dla wszystkich są symbolem rodzinnej atmosfery i spotkania przy wigilijnym stole, jednak są w tym samym czasie miejsca, gdzie ludzie z tęsknotą myślą o rodzinnym domu. Jednym z nich jest szpital. Dwa dni przed wigilijną kolacją odwiedził przewlekle chorych Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przybył z dobrą nowiną do pacjentów szpitala „Dziekanka”.
Na Oddziale 6 Wojewódzkiego Szpitala Dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” przebywają przewlekle chorzy, którzy w szpitalnych murach spędzają często po kilka lat. Większość z nich święta spędza w budynkach przy ulicy Poznańskiej. Szczególnie w te wyjątkowe dni potrzebują zrozumienia i uśmiechu oraz pamięci, bo gdy zaczniemy szukać na niebie pierwszej gwiazdy w rodzinnym gronie, oni spędzą ten czas ze szpitalnym personelem. Właśnie w takim celu przybył na oddział prymas Polski. – Pragnę przynieść bożonarodzeniową radość w takie szczególne miejsce, zwłaszcza dla tych, którzy w czasie świąt Bożego Narodzenia nie opuszczą szpitala. Większość z nich zostanie tutaj i nie wszyscy będą mogli pójść do domu – mówi arcybiskup. – Ta obecność tutaj Chrystusa, który stał się człowiekiem i przyjął nasze człowieczeństwo we wszystkim, nie wybierając sobie tej ludzkiej kondycji, nie lepszej, bogatszej, bardziej urodziwej, ale takiej naznaczonej cierpieniem i słabością. To jest prawdziwe miejsce na Boże Narodzenie – stwierdził Prymas.
Jak podkreślał abp Wojciech Polak, ozdoby przygotowane na warsztatach przez pacjentów, przyozdobienie całego oddziału oryginalnymi dekoracjami świątecznymi zrobiły ogromne wrażenie na wszystkich gościach. Zasługa w tym i personelu oddziału i samych pacjentów, którzy włożyli w prace swój talent i zapał. Atmosfera spotkania mimo towarzyszącemu pacjentom cierpienia w chorobie, przebiegła w bardzo radosnej atmosferze, choć perspektywa spędzenia świąt w szpitalu wydaje się smutna. – Obserwujemy w szpitalu, że ilość pacjentów w trakcie świąt Bożego Narodzenia zdecydowanie spada – mówi dr Artur De Rosier, zastępca dyrektora ds. lecznictwa „Dziekanki”. – Pacjenci, których możemy zwolnić na przepustkę, udają się do najbliższych. Są osoby takie, których stan zdrowia na to nie pozwala i zostają u nas, ale te stany liczbowe na oddziałach ogólnych psychiatrycznych są zdecydowanie mniejsze. Oddział na którym gościmy prymasa, jest oddziałem dla przewlekle chorych, znajduje się tu 70 pacjentów na dwóch piętrach. Są to pacjenci, którzy są u nas niejednokrotnie od wielu miesięcy lub lat, pacjenci, którymi rodziny przestały się interesować, lub nie mają bliskich. Tylko kilkoro z tej grupy będzie mieć możliwość spędzenia tych świąt z najbliższymi – mówi dyrektor.
Przybycie gości oraz przygotowany przez personel oddziału poczęstunek świąteczny, łamanie się opłatkiem, życzenia, dały pacjentom namiastkę prawdziwych świąt, pozwoliły oderwać się choć na chwilę od szpitalnej codzienności i porozmawiać z abp Wojciechem Polakiem i otrzymać świąteczny upominek. – Jest to dla nas święto – nie kryje radości dr De Rosier. – Oddział szósty prymas odwiedza już po raz dwudziesty. Te spotkania to dla nas tradycja. Jest to także radość z przyniesienia Słowa Bożego w okresie oczekiwania na Boże Narodzenie, bo to także element naszej wspólnej pracy dla pacjenta. Ten element duszpasterstwa jest również realizowany na co dzień. Mamy w szpitalu kapelana, który jest tutaj każdego dnia, jednak wizyta prymasa, to wspaniała wspólna terapia dla naszych pacjentów – podkreśla.
Po odwiedzeniu pacjentów, którzy nie mogą wstać z łóżek i udzieleniu im błogosławieństwa, reszta pacjentów wraz z personelem oddziału zaprosili przybyłych gości na poczęstunek i wspólne odśpiewanie kolęd. ALEKSANDER KARWOWSKI