Shadow

Prymasostwo obchodzi 600-lecie


Tegoroczne, dwudniowe (22-23 kwietnia), kościelne uroczystości ku czci św. Wojciecha, patrona Polski i Gniezna połączone były z inauguracją obchodów 600-lecia prymasostwa w Polsce. Niedzielną mszę św. odpustową sprawował ks. abp Wojciech Polak, prymas Polski, a homilię wygłosił ks. kard. Dominik Duka, prymas Czech.
**
Uroczystości odpustowe tradycyjnie rozpoczęły się nieszporami w sobotni wieczór pod przewodnictwem abp Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce i homilii abp Jana Romeo Pawłowskiego, po których procesja z relikwiami św. Wojciecha przeszła na nocne czuwanie do kościoła św. Michała. Podczas nabożeństwa prymas poświęcił płaszcze dla nowych członków Towarzystwa św. Wojciecha, które działa na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej. W niedzielny, chłodny poranek, trumna z relikwiami św. Wojciecha w uroczystej procesji, w której szli m.in. biskupi, kapłani, siostry zakonne, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, środowisk naukowych, różnych grup zawodowych, stowarzyszeń kościelnych, mundurowi, harcerze, młodzież i mieszkańcy Gniezna wróciła do katedry, gdzie podczas mszy św. odpustowej sprawowanej pod przewodnictwem abp W. Polaka zainaugurowano obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. – Gorąco pragniemy, by ten czas był dla Kościoła w Polsce i dla naszej umiłowanej Ojczyzny okazją do dziękczynienia za sześć wieków obecności urzędu prymasowskiego, jak i wezwaniem do spojrzenia w przyszłość z nadzieją – mówił prymas. Homilię wygłosił ks. kard. D. Duka, prymas Czech, który powiedział, że liturgia przybliżyła nam świętego Wojciecha w ramach przypowieści o ziarnie rzuconym w ziemię, które wyrośnie i przyniesie plon w postaci kłosa. – Jeśli przypatrzymy się misji świętego Wojciecha dzisiaj, w perspektywie historycznej, to musimy uznać to porównanie za prawdę. I tutaj czujemy, że święty Wojciech stał się wzorem posługi biskupiej z jej przesłaniem misyjnym… Nas, kraje Grupy Wyszehradzkiej, łączyła i łączy aż po dzień dzisiejszy misja św. Wojciecha. Nie chodzi jedynie o wspólnotę zasobów materialnych, ale o wspólnotę państw, narodów i regionów, o wspólnotę ludzi obdarzonych równymi prawami, zapisanymi w duchowym dziedzictwie starożytności, Starego i Nowego Testamentu. Współpraca, z której wyrosła godność prymasowska, przyczyniła się do kształtowania naszej kultury, cywilizacji, kodeksu etycznego, prowadzących do demokracji i swobód obywatelskich – mówił prymas Czech. Podczas mszy św. zostały poświęcone i nałożone przez abp S. Pennacchio krzyże misyjne 22 osobom, w tym siostrom zakonnym, kapłanom i zakonnikom. Na zakończenie liturgii abp W. Polak podziękował wszystkim za udział w obchodach i odczytał wspólne przesłanie prymasów obecnych na uroczystościach.
W uroczystościach odpustowych ku czci św. Wojciecha uczestniczyło prawie pięćdziesięciu kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i Europy. Do Gniezna na zaproszenie abp W. Polaka przyjechali m.in. kard. D. Duka, prymas Czech, kard. P. Barbarin, prymas Galii, abp B. R. Plaza, prymas Hiszpanii oraz bp A. Hopes, delegat Katolickiego Prymasa Anglii i Walii. Obecny był nuncjusz apostolski w Polsce abp S. Pennacchio, kard. senior S. Dziwisz, kard. K. Nycz oraz abp S. Gądecki, przewodniczący KEP. Uroczystości odpustowe zakończyły niedzielne, popołudniowe nieszpory, którym przewodniczył abp T. Peta, metropolita Astany w Kazachstanie oraz błogosławieństwem dzieci przez abp W. Polaka. Zwyczaj ten zapoczątkował prymas S. Wyszyński, któremu często towarzyszył kard. K. Wojtyła. (bk)