Shadow

Przebudowa „trzech mostów” na ostatniej prostej


Miasto szuka firmy, która zaprojektuje i przebuduje cały układ drogowy, od al. Reymonta, przez ul. Pod Trzema Mostami, do nowo wybudowanej ulicy Osiniec. Dwukierunkowo, już tylko podjednym wiaduktem kolejowym, kierowcy będą mogli pojechać już jesienią przyszłego roku.
Przez kilka najbliższych tygodni mają zniknąć dwa z trzech wiaduktów kolejowych przebiegających nad ulicą Pod Trzema Mostami. To realizacja porozumienia między władzami PKP SA, a Urzędem Miejskim w Gnieźnie. Rozbiórka nieużywanych obiektów inżynieryjnych jest warunkiem niezbędnym do wybudowania nowego przebiegu drogi pod torami kolejowymi i choć częściowego rozwiązania problemów komunikacyjnych miasta. Kolejowa spółka niedawno ogłosiła przetarg na wyłonienie wykonawcy prac rozbiórkowych, co pozwala miejskim urzędnikom szukać wykonawcy, który przebuduje cały układ drogowy w dwóch etapach. Pierwszy etap, to przebudowa istniejącej przeprawy przez tory – od al. Reymonta, do ul. Słonecznej, a drugi to budowa nowej drogi – od ul. Słonecznej, między bazą PKS i zakładem Panasonic Energy Poland, do niedawno wybudowanej ulicy Osiniec.
Jedyny, czynny wiadukt, który nie zostanie rozebrany (od strony al. Reymonta), czeka dużo gruntownych prac modernizacyjnych i właściwie powstanie on od nowa. Jego światło dla kierowców będzie poszerzone oraz pogłębione, a ściany oporowe przebudowane. Dzięki tym pracom, kierowcy zyskają dwukierunkowe połączenie ze skrzyżowaniem z ulicami Słoneczną i Kolejową. Oprócz samochodów (także ciężarowych), pod wiaduktem zmieści się chodnik oraz ścieżka rowerowa. By zapobiec od lat nękającego kierowców zalewnia ulicy przy większych opadach deszczu, zostanie wybudowana nowa, wydajna przepompownia wód opadowych. W trakcie prowadzonych prac, przejezdność wiaduktu dla relacji kolejowych musi być zachowana i ciągła, zatem wykonawca robót, będzie zobowiązany do wybudowania zastępczej konstrukcji wspornej, po której będą jeździć pociągi. Drugi etap prac, to skrzyżowanie wyposażone w sygnalizację świetlną, ulic: Pod Trzema Mostami, Kolejowej i Słonecznej oraz wybudowanie zupełnie nowej drogi, od ww. skrzyżowania, do niedawno powstałej ulicy Osiniec. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy południowych dzielnic miasta, np. Pławnika, Grunwaldu czy Osińca, jadąc z centrum miasta lub Tysiąclecia, uzyskają komfortowy dostęp do swoich domów.
Do przebudowy całego układu drogowego w rejonie „trzech mostów” przyłoży się także inwestycja Starostwa Powiatowego, które niebawem przebuduje fragment ulicy Konikowo, od ulicy Lelewela, do skrzyżowania z ulicami: Słowackiego i al. Reymonta, które przyjmie kształt ronda. Dzięki tej przebudowie, zniknie „wąskie gardło” na końcu ulicy Konikowo, co pozwoli odciążyć ruch na osiedlowych uliczkach np. Cieszkowskiego, czy Libelta. Koniec prac związanych z przebudową wiaduktu i wybudowaniem nowej trasy do ulicy Osiniec, przewidywany jest na koniec września 2018 roku. (ak)