Shadow

Przed nami Fantasmagoria. Konwent fantastyki, który zna już cała Polska

Gry planszowe, komiksy, uniwersum Gwiezdnych Wojen, ale także druk 3D, czy kuchnia japońska. Tegoroczna letnia odsłona Fantasmagorii kusi miłośników świata fantastyki aż 140 wydarzeniami. Tym samym jest jednym z największych festiwali tego typu w Polsce, a jak zapewniają corocznie uczestnicy wydarzenia – na pewno najsympatyczniejszym, z kameralnym nastrojem.
Festiwal Fantasmagoria to pomysł miłośników fantastyki z Gniezna, którzy już po raz 13. zapraszają do miasta podobnych sobie zapaleńców, by razem dzielić się swoimi pasjami. Wydarzenie ewoluowało. Od spotkań grupki znajomych, po zasięg ogólnopolski. W poprzednich edycjach imprezy brało w niej udział ponad 1000 osób. W programie weekendowego wydarzenia pojawiają się znane i lubiane pozycje, które co roku cieszą się największym zainteresowaniem. – To cała przestrzeń związana z warsztatami, wykładami i prelekcjami. Właśnie prelekcje są mocnym punktem konwentu – zaznacza Wiktor Koliński ze stowarzyszenia Fantasmagoria, organizującego imprezę o tej samej nazwie. W tym roku z miłośnikami fantastyki spotkają się Piotr W. Cholewa, Ela Gepfert, Wojciech Gunia i Michał Gołkowski. Będzie można z nimi porozmawiać np. o takich uniwersach, jak Star Wars, czy Star Trek. Nie zabraknie warsztatów, np. z tworzenia fantastycznych szalików, ale ciekawie zapowiada się sala maga i anime. Tutaj zawita Cartoonistka, czyli szalenie popularna tiktokerka opowiadająca o komiksach z Kraju Kwitnącej Wiśni. Animacje i komiksy rodem z Japonii to mocno rosnący w Polsce rynek, więc i ta przestrzeń znajdzie się w programie konwentu.
Wrażenie podczas Fantasmagorii robi co roku wielki Gameroom, czyli sala przeznaczona do gry w planszówki. Do dyspozycji graczy będzie tu kilkaset tytułów. Będzie także sala LARP i RPG. – To takie gry wyobraźni, bez komórek, komputerów. To sami ludzie wcielają się w role graczy – tłumaczy Koliński. Nowością będzie strefa dużych gier, które można rozłożyć w przestrzeni na wolnym powietrzu. Jednak największe nowości tej odsłony konwentu to Kuźnia 3D i kuchnia japońska. – Kuźnia 3D to odpowiedź na sukces drukarek 3D. Ten sprzęt wdarł się przebojem do sfery rozrywki i kultury. Ludzie od obsługi tego sprzętu zaprezentują, jak można jego walory wykorzystać w Cosplayu, czy grach planszowych – zdradza dyrektor konwentu. Druga niespodzianka to Yaki Kingu – czyli objazdowe centrum kultury Japonii. Choć w zasadzie to tylko samochód, z którego można spróbować kulinariów rodem z Japonii, to jednak prowadzą go Yumiko i Daniel – japońsko-polskie małżeństwo, które po Polsce przemieszcza się swoim pojazdem i nie tylko zaprasza do wspólnej uczty, ale chętnie rozmawia o kulturze dalekiego państwa. Udział w festiwalu jest jak zawsze bezpłatny, ale ze względów organizacyjnych wymagana jest rejestracja pod adresem www.fantasmagoria.gniezno.pl. Tam też można znaleźć cały program konwentu. Termin: 14-16 lipca 2023. Miejsce: II LO w Gnieźnie, ul. Łubieńskiego. ALEKSANDER KARWOWSKI