Gry planszowe, komiksy, uniwersum Gwiezdnych Wojen, ale także druk 3D, czy kuchnia japońska. Tegoroczna letnia odsłona Fantasmagorii kusi miłośników świata fantastyki aż 140 wydarzeniami. Tym samym jest jednym z największych festiwali tego typu w Polsce, a jak zapewniają corocznie uczestnicy wydarzenia – na pewno najsympatyczniejszym, z kameralnym nastrojem.
Festiwal Fantasmagoria to pomysł miłośników fantastyki z Gniezna, którzy już po raz 13. zapraszają do miasta podobnych sobie zapaleńców, by razem dzielić się swoimi pasjami. Wydarzenie ewoluowało. Od spotkań grupki znajomych, po zasięg ogólnopolski. W poprzednich edycjach imprezy brało w niej udział ponad 1000 osób. W programie weekendowego wydarzenia pojawiają się znane i lubiane pozycje, które co roku cieszą się największym zainteresowaniem. – To cała przestrzeń związana z warsztatami, wykładami i prelekcjami. Właśnie prelekcje są mocnym punktem konwentu – zaznacza Wiktor Koliński ze stowarzyszenia Fantasmagoria, organizującego imprezę o tej samej nazwie. W tym roku z miłośnikami fantastyki spotkają się Piotr W. Cholewa, Ela Gepfert, Wojciech Gunia i Michał Gołkowski. Będzie można z nimi porozmawiać np. o takich uniwersach, jak Star Wars, czy Star Trek. Nie zabraknie warsztatów, np. z tworzenia fantastycznych szalików, ale ciekawie zapowiada się sala maga i anime. Tutaj zawita Cartoonistka, czyli szalenie popularna tiktokerka opowiadająca o komiksach z Kraju Kwitnącej Wiśni. Animacje i komiksy rodem z Japonii to mocno rosnący w Polsce rynek, więc i ta przestrzeń znajdzie się w programie konwentu.
Wrażenie podczas Fantasmagorii robi co roku wielki Gameroom, czyli sala przeznaczona do gry w planszówki. Do dyspozycji graczy będzie tu kilkaset tytułów. Będzie także sala LARP i RPG. – To takie gry wyobraźni, bez komórek, komputerów. To sami ludzie wcielają się w role graczy – tłumaczy Koliński. Nowością będzie strefa dużych gier, które można rozłożyć w przestrzeni na wolnym powietrzu. Jednak największe nowości tej odsłony konwentu to Kuźnia 3D i kuchnia japońska. – Kuźnia 3D to odpowiedź na sukces drukarek 3D. Ten sprzęt wdarł się przebojem do sfery rozrywki i kultury. Ludzie od obsługi tego sprzętu zaprezentują, jak można jego walory wykorzystać w Cosplayu, czy grach planszowych – zdradza dyrektor konwentu. Druga niespodzianka to Yaki Kingu – czyli objazdowe centrum kultury Japonii. Choć w zasadzie to tylko samochód, z którego można spróbować kulinariów rodem z Japonii, to jednak prowadzą go Yumiko i Daniel – japońsko-polskie małżeństwo, które po Polsce przemieszcza się swoim pojazdem i nie tylko zaprasza do wspólnej uczty, ale chętnie rozmawia o kulturze dalekiego państwa. Udział w festiwalu jest jak zawsze bezpłatny, ale ze względów organizacyjnych wymagana jest rejestracja pod adresem www.fantasmagoria.gniezno.pl. Tam też można znaleźć cały program konwentu. Termin: 14-16 lipca 2023. Miejsce: II LO w Gnieźnie, ul. Łubieńskiego. ALEKSANDER KARWOWSKI