Shadow

Przed nami kolejny, wspaniały koncert katedralny


Gotyckie mury gnieźnieńskiej katedry wypełnią i zaczarują dźwięki organów i fletu, a to za sprawą mistrzowskiego duetu, który swoimi talentami muzycznymi uczci 1020. rocznicę śmierci św. Wojciecha i zainauguruje Koronację Królewską.
Koncert muzyki organowej i kameralnej ponownie wybrzmi w katedrze. Tym razem w piątek, 28 lipca o godzinie 19 będziemy świadkami niezwykłych muzycznych wrażeń za sprawą Agnieszki Kosmeckiej i Anny Rozińskiej. – Nie bez przypadku jest to koncert rozpoczynający Koronację Królewską. Po raz pierwszy rozpoczynamy imprezę już w piątkowy wieczór, ale jest to celowe, przemyślane i dobór artystów nie jest przypadkowy – mówi Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, który tym goręcej zachęca do wysłuchania koncertu, gdyż jedna z artystek kończyła gnieźnieński Zespół Państwowych Szkół Muzycznych. – Właśnie w Gnieźnie rozpoczęłam swoją przygodę z muzyką organową. To tutaj ukończyłam szkołę drugiego stopnia w klasie organów u Ryszarda Superczyńskiego – informuje Agnieszka Kosmecka i zauważa, że to nie tylko powrót do miasta okresu swojej nauki, ale także do znanych jej katedralnych organów. – Są instrumentem, na którym stawiałam pierwsze kroki związane ze swoją działalnością koncertową, tutaj wykonywałam swoje pierwsze recitale, tutaj wykonałam swój pierwszy koncert dyplomowy zamykający sześcioletni cykl edukacji artystycznej w Gnieźnie – wspomina. Jak zapewnia artystka, w katedrze zaprezentowany zostanie niezwykły repertuar, którego z pewnością większość gnieźnieńskiej publiki nie miała szansy usłyszeć. – Myślę, że każdy ze słuchaczy, czy to melomani, miłośnicy muzyki organowej, czy osoby, które niekoniecznie takiej muzyki słuchają na co dzień, znajdą dla siebie coś interesującego w zaproponowanym przez nas programie. Wykonamy w sumie sześć utworów, w tym trzy przeznaczone są na duet organowo-fletowy, a trzy przeznaczone są wyłącznie na organy solo. W trakcie koncertu usłyszeć będzie można niezwykle przekrojowy program muzyczny. Rozpoczniemy muzyką wczesnego baroku, dawną. Te związki z muzyką dawną nie są przypadkowe dlatego, że Ania Rozińska, mimo że studiowała flet tradycyjny, klasyczny, to w tym roku ukończyła magisterium gry na flecie traverso, czyli instrumencie dawnym – zachęca A. Kosmecka i dodaje, że ze względów technicznych, niestety akurat flet traverso, nie zabrzmi w Gnieźnie. W programie koncertu znajduje się sonata Leonarda Vinciego, sonata na flet i basso continuo g-moll Jana Sebastiana Bacha oraz Preludium i fuga a-moll, BWV 543, tego samego autora. – Żeby urozmaicić nieco program, wykonam z zakresu francuskiej muzyki romantycznej przełomu wieków XIX i XX Andantino g-moll Cesara Franck’a, natomiast na zakończenie wspaniały utwór Louis’a Vierne, Carillon de Westminster op. 54. Myślę, że to spektakularny utwór, który wszystkim się spodoba – zdradza dalszą część programu Agnieszka Kosmecka.
Agnieszka Kosmecka jest absolwentką i doktorantką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wielokrotnie nagradzana na Polskich i europejskich konkursach organowych. Jest stypendystką Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Kopenhadze oraz Fundacji Kościuszkowskiej. Studiowała także w The Butler School of Music na University of Texas w Austin (USA). Anna Rozińska to absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fletu. Uczestniczyła w wielu konkursach fletowych oraz brała udział w kursach mistrzowskich u wybitnych pedagogów. Współpracowała z orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz Filharmonii Gorzowskiej i Teatru Wielkiego w Poznaniu.
ALEKSANDER KARWOWSKI