Shadow

Ptasie okno na świat

Wraz z nadejściem okresu zimowego spada nie tylko temperatura, ale i aktywność otaczającej nas przyrody. Dni stają się coraz krótsze, a wszechogarniających chłód zniechęca do wyjścia z domu. Jednak to właśnie okres zimowy jest dla leśników czasem, kiedy wykonują prace, które choć nie tak spektakularne i widowiskowe jak posadzenie setek tysięcy drzewek, odgrywają niebagatelną rolę w ochronie otaczającej nas przyrody.
Zawieszanie nowych budek lęgowych dla ptaków nie bez powodu prowadzone jest w tym okresie. Wtedy jest pewność, że prowadząc prace nie zakłóci się spokoju mieszkańców lasów. Jednocześnie panujące warunki atmosferyczne i brak liści na drzewach pomagają lepiej wybrać miejsca, w których taka budka powinna się znaleźć. Choć prace są trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy, wykonywane są przez leśników chętnie i z zapałem. W tym roku leśnicy zyskali jednak nieoczekiwanego sprzymierzeńca. W ramach współpracy z jednym z lokalnych przedsiębiorstw – firmą „Velux” z Gniezna, otrzymali kilkadziesiąt pięknych budek lęgowych, które wykonane zostały przez pracowników przedsiębiorstwa w ramach wolontariatu. Jak się okazało, zbudowanie takiej budki nie jest sprawą prostą nawet dla doświadczonego stolarza. Dzięki współpracy pomiędzy przedstawicielami firmy „Velux”, a pracownikami Nadleśnictwa udało się w ramach prac warsztatowych wykonać profesjonalne budki lęgowe.
Zwieńczeniem tego etapu prac było przekazanie budek, które odbyło się w siedzibie Nadleśnictwa Czerniejewo 28 października. Nie był to jednak koniec całej akcji. Chcąc podziękować partnerom lesnicy zaprosili przedstawicieli firmy „Velux” do udziału we wspólnej akcji wieszania przekazanych budek. Mając na uwadze panujące warunki atmosferyczne oraz chcąc sprawić prezent naszym „skrzydlatym sprzymierzeńcom” wybrano termin 6 grudnia, a więc „Mikołajki”.
Przedstawiciele firmy „Velux”, na spotkanie przybyli nie tylko z uśmiechem na twarzy i ochotą do pracy, ale i z transportem kolejnych kilkunastu nowych budek, które udało im się wykonać w ciągu minionych kilku tygodni. Będąc na fali tej pozytywnej energii wyruszyono w teren, gdzie w Leśnictwie Linery zainstalowano „Mikołajkowe” budki dla ptaków. Należy podkreślić fakt, że budki lęgowe zostały przymocowane do drzew w sposób bezinwazyjny (bez użycia gwoździ), tj. za pomocą plastikowych opasek. Lesnicy dziękują pracownikom firmy „Velux” za wielce pożyteczną i sympatyczną współpracę. (inf. prasowa)