W piątek, 16 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie przeniesionego z ul. św. Jana punktu poboru krwi. Nowa siedziba terenowego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu znajduje się przy ul. Kościuszki. Co ważne, inwestycja ta to nie tylko nowa lokalizacja, umożliwiająca łatwiejszy dostęp dla osób chcących oddać krew, to także nowe miejsce, bardziej przyjazne i komfortowe dla krwiodawców, które w najbliższym czasie planuje poszerzyć swoją działalność.
Nowa siedziba gnieźnieńskiego oddziału RCKiK zlokalizowana została przy ul. Kościuszki 7 a, w budynku po Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Prace remontowe wykonane zostały z największą starannością, po to by budynek został odświeżony, ale też by zapewnić komfortowe i bezpieczne warunki pracy i użytkowania. – Ten komfort tutaj jest zupełnie inny, w porównaniu z poprzednim miejscem. Przedtem było ciaśniej. Powierzchnia w nowym miejscu z pewnością usprawni nam pracę i zwiększy komfort pobytu dawców – przyznałdr Roman Klupieć, dyrektor RCKiK w Poznaniu. Nowe miejsce to ponad dwieście metrów kwadratowych, na których znajdują się m.in. rejestracja, pomieszczenie do poboru krwi ze zwiększoną liczbą stanowisk (z 2 do 6 miejsc), gabinet lekarski, przestronna poczekalnia, sanitariaty. Ponadto w obiekcie znajduje się winda. Inwestycja przeniesienia punktu krwiodawstwa kosztowała ponad 3 mln zł i została dofinansowana z funduszy europejskich, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.
Przeniesienie terenowego oddziału RCKiK oznacza nie tylko zmianę jego lokalizacji, ale również poszerzenie działalności. – To nie tylko nowe miejsce, ale też nowe wyzwania, które przed nami stoją. Oprócz tego, że dawcy będą oddawali krew tak jak dotychczas, czyli 450 ml krwi, już wkrótce będą mogli także oddawać osocze – poinformowała lek. med. Agnieszka Łaba, zastępca dyrektora ds. medycznych w RCKiK w Poznaniu, dodając, że Gniezno będzie czwartym oddziałem (po Poznaniu, Pile i Wrześni), w którym pojawią się separatory do pobierania osocza. – W tej chwili codziennie mamy zaplanowanych około czterdziestu krwiodawców, każdego dnia. Natomiast kiedy wstawimy tutaj te urządzenia do pobierania osocza, to na każdą godzinę będzie umawianych co najmniej trzech dawców, czyli liczymy, że przynajmniej piętnaście dodatkowych osób się nam tutaj pojawi. To wszystko będzie też zależało od zainteresowania, od chęci współpracy krwiodawców z nami. Ta współpraca póki co układa się świetnie i Gniezno jest jednym z najlepszych oddziałów terenowych, który pobiera bardzo duże ilości krwi i jej składników. Bez pracy oddziałów terenowych nie mielibyśmy co wydać do szpitali – mówiła A. Łaba.
W uroczystym otwarciu nowego miejsca pracownikom terenowego oddziału i dyrekcji RCKiK towarzyszyli przedstawiciele m.in. władz samorządowych powiatu gnieźnieńskiego, placówek medycznych i organizacji związanych z krwiodawstwem oraz darczyńcy krwi. Jak wielokrotnie podkreślano podczas spotkania, każda kropla krwi jest cenna i może uratować życie, dlatego bardzo ważne jest regularne oddawanie krwi przez darczyńców, to bowiem pozwala zapewnić odpowiednie zapasy krwi w przypadku nagłych sytuacji. – Zaczynamy powoli okres wakacyjny, pogoda jest coraz piękniejsza i już zaczynamy myśleć o wakacyjnych wyjazdach, a krew jest potrzebna 365 dni w roku i tu tego procesu nie możemy w żaden sposób przerwać. Także prosimy o przybycie, oddanie tej krwi przed wyjazdem na wakacje – apelował dr Roman Klupieć.Dawcą może zostać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18. rok życia. By oddać krew należy zarejestrować się na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu (www.rckik.poznan.pl <www.rckik.poznan.pl/>) – w tym miejscu można wybrać dogodny dla siebie dzień tygodnia i godzinę poboru. Następnym krokiem jest już wizyta w punkcie, podczas której darczyńca powinien mieć przy sobie ważny dowód tożsamości z numerem PESEL – w pierwszej kolejności dawca wypełnia kwestionariusz, poddany jest badaniom laboratoryjnym oraz lekarskim. Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań – można przystąpić do pobrania krwi. W chwili obecnej najbardziej brakuje krwi z tzw. grup ujemnych (A Rh -, B Rh -, 0 Rh -), nie oznacza to jednak, że pozostałe grupy nie są potrzebne. – Każda krew jest potrzebna i każda jest na wagę złota. Dlatego zapraszamy wszystkich krwiodawców do odwiedzania naszych oddziałów – zachęca A. Łaba. Oddział terenowy w Gnieźnie czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 12.
KINGA STRZELEC