Shadow

Radni przyjrzeli się inwestycji w Zdziechowie

Od kilku lat jest już realizowana inwestycja oświatowa w Zdziechowie w gminie Gniezno pod nazwą Zespół Szkolno-Przedszkolny. W tym roku zostanie oddany do użytku najbardziej wyczekiwany obiekt, czyli budynek szkoły podstawowej. Realizacji tej części inwestycji oraz wydatkom na nią przyjrzeli się radni Rady Gminy Gniezno w środę, 24 lipca na posiedzeniu komisji rewizyjnej. Koszt całej inwestycji ma wynieść prawie 29 mln zł.
Przypomnijmy, inwestycja Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zdziechowie została podzielona na kilka etapów. Pierwszy etap to wybudowanie przedszkola, które do użytku zostało oddane w 2016 roku, a jego koszt to 6 mln 244 tys. 973 zł. Drugi etap to hala sportowa oddana do użytku w 2018 roku, a jej koszt to 7 mln 952 mln 763 zł. W tym roku do dyspozycji uczniów zostanie oddany budynek szkoły podstawowej, w którym przygotowano miejsca dla 400 uczniów. Koszt tego obiektu według umowy ma wynieść 7 mln 546 tys. 155 zł. Oficjalne otwarcie szkoły nastąpi 2 września. W trakcie budowy jest jeszcze czwarty etap inwestycji, czyli budynek główny. Jego budowa ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku, a jego koszt według umowy to 8 mln 257 tys. zł.
Na posiedzeniu komisji rewizyjnej radnym dane na temat realizacji budowy zarówno szkoły podstawowej, jak i budynku głównego przedstawiła wójt Maria Suplicka i Krzysztof Kaźmierski z Wydziału Zamówień Publicznych. Z informacji uzyskanych od urzędników wynika, że inwestycja jest realizowana zgodnie z planem. Członkowie komisji rewizyjnej: radna Iwona Modrzejewska i radny Bolesław Dziel na czele z przewodniczącą Agatą Górną przeanalizowali także wszystkie wydatki związane z poszczególnymi etapami inwestycji i nie mieli żadnych zastrzeżeń. Jedyne obawy, jakie radni wyrazili, to jak wysokie będą koszty utrzymania całego kompleksu oświatowego w przyszłości w związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Do tej pory znane są tylko koszty utrzymania budynku przedszkola i hali sportowej, a teraz dojdą szkoły podstawowej, a w przyszłym roku budynku głównego tzw. administracyjnego. Radni zastanawiali się także nad możliwością zastosowania w tym kompleksie odnawialnych źródeł energii. Ale jak przekazał K. Kaźmierski, na razie nie ma programów dla tego typu inwestycji, a jak się pojawią, to na pewno to przeanalizują pod kątem opłacalności.
Ponadto rozmawiano także o budowie przedszkola w Jankowie Dolnym. Wójt M. Suplicka przedstawiła radnym jeden ze sposobów budownictwa tzw. budownictwo modułowe, które jest tańsze od budownictwa tradycyjnego. Budynki modułowe powstają z gotowych, wcześniej przygotowanych prefabrykantów przestrzennych. Konstrukcja tego typu obiektu pozwala na szybkie połączenie ze sobą od kilku do kilkudziesięciu modułów. Połączenia mogą być także pionowe, tworząc w ten sposób wielopiętrowe obiekty budowlane. Rozwiązania te najczęściej wykorzystuje się przy budowie obiektów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, laboratoria, szkoły czy przedszkola. Ale ta metoda budowy przedszkola to tylko wstępny pomysł włodarzy gminy, a nie konkretna propozycja. Przewiduje się, że budowa przedszkola w Jankowie Dolnym metodą tradycyjną ma kosztować około 6 mln zł.Wniosek, jaki wypłynął z posiedzenia komisji dotyczy poszukania i zapoznania się przez urzędników z programami odnawialnych źródeł energii, które mogłyby zostać zastosowane w kompleksie w Zdziechowie w celach oszczędnościowych. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zdziechowie ma kosztować 28 mln 715 tys. 461 zł. (bk)**