Shadow

Radni zadecydowali. Nie będzie planowanego połączenia osiedla Konikowo z ul. Roosevelta przez ul. Parkową

Była tu planowana od wielu lat, teraz już nie powstanie. Mowa o drodze, która miała domknąć układ drogowy osiedla Konikowo, które coraz bardziej się korkuje samochodami w godzinach komunikacyjnego szczytu. Przedłużenie ulicy zostało wykreślone, a w jego miejscu magistrat ma zamiar przygotować tereny dla sportu i rekreacji. Ta zmiana oburzyła część mieszkańców osiedla. 

O zmianie planistycznej zadecydowali radni miejscy na swoim minionym posiedzeniu. Dziś przedmiotowy, nieduży teren między ulicami Parkową, Kasprowicza i al. Marcinkowskiego, to przeniesiony tu niedawno z osiedla Ustronie tor do speedrowera oraz ogrodzony wybieg dla psów. Wcześniej przez lata ten skraj osiedla Konikowo i Parku Miejskiego nie był zagospodarowany, bo od lat planowano w tym miejscu domknięcie układu drogowego osiedla. W 2009 roku, przy okazji budowy hipermarketu przy ul. Roosevelta, wybudowano przy nim drogę biegnącą wzdłuż obiektu w stronę alei Marcinkowskiego. Te drogi według planów miały się kiedyś połączyć. Dzięki temu mieszkańcy Konikowa uzyskaliby dostęp do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną przy hipermarkecie. Dziś wyjazd z osiedla nie jest łatwy. Prowadzi ulicami Słowackiego i Libelta. Ich skrzyżowania z ul. Roosevelta są od lat problematyczne. Na końcu Słowackiego jest niesymetryczne skrzyżowanie, a z Libelta jest ograniczony zasięg widoczności, w dodatku panuje tu duże natężenie ruchu. Bez uprzejmości kierowców jadących ulicą Roosevelta trudno stąd wyjechać. W dodatku udrożnienie ulicy Pocztowej oraz budowa ul. Pod trzema mostami spowodowały znaczny ruch w tym kierunku. Tu zaczęły tworzyć się korki, a od czasu zamknięcia na czas remontu wiaduktu w ciągu ul. Warszawskiej, ulice Pocztowa i Konikowo stoją w komunikacyjnym zatorze.

O zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miał wnieść Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wcześniej próbowano tu stworzyć letnią strefę rekreacji, jednak nie cieszyła się powodzeniem. Ostatecznie z pomysłu zrezygnowano. Teraz zamysł jest taki, żeby stworzyć tu jednak całoroczne centrum sportowo-rekreacyjne. Ta decyzja może dziwić, bowiem tuż obok przy ul. Pocztowej niszczeją nieużywane boiska i bieżnia dawnego gimnazjum. Jak wyjaśniała radnym na niedawnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska Agnieszka Pacanowska, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki – planowane połączenie ulic nie jest wskazane. Chodzi o aleję Marcinkowskiego. – Nie jest to rzeczą niezbędną. Gdybyśmy wprowadzili ten ruch, to automatycznie byśmy wprowadzili ruch zbiorczy, a Marcinkowskiego ma stanowić wyłącznie komunikację lokalną. Do przeniesienia tego ruchu zbiorczego z całego szeroko pojętego osiedla Konikowo służy droga wojewódzka ul. Sobieskiego i dwie ulice powiatowe – Libelta i Słowackiego. Dopuszczając przedłużenie Marcinkowskiego do Parkowej, moglibyśmy spowodować taką konsekwencję – motywowała wówczas zmiany planistyczne.

Na minionym zdalnym posiedzeniu Rady Miejskiej, do sprawy odniósł się radny Paweł Kamiński. – Wielokrotnie słyszałem, że polityka miasta jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzenne powinna być długofalowa, powinniśmy mieć strategię, a tutaj tej strategii nie ma, bo kiedyś tę drogę tam planowano, a teraz z niej rezygnujemy. Jest jeszcze trzecia, trochę niepokojąca kwestia – pewnie wszyscy wiedzą, że na al. Marcinkowskiego mieszka bardzo prominentny urzędnik ratusza. Teraz pytanie – jaki jest sens zmiany tego planu? Czy chcemy z logiką rozwijać miasto, czy chcemy na to patrzeć przez pryzmat niektórych osób? – pytał mając na myśli zapewne Tomasza Budasza, prezydenta miasta (Paweł Kamiński także jest mieszkańcem tego osiedla). Jednak do tych słów nikt się w toku dalszej dyskusji nie odniósł. Za przegłosowaniem zmian w planie zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu terenu zagłosowali wszyscy biorący udział w posiedzeniu radni koalicyjni (16 osób), przeciw było 5 (klub PiS), wstrzymał się radny niezrzeszony Janusz Brzuszkiewicz. ALEKSANDER KARWOWSKI