Shadow

„Rapetytorium”, czyli nowa płyta trzemesznianina

„Rapetytorium” to drugi solowy krążek Michała Szczepaniaka, trzemesznianina, którego zamiłowanie do muzyki i kultury hiphopowej trwa prawie od 20 lat. Nowy, drugikrążek solowy z jego muzyką ujrzał światło dzienne 10 maja. Na płycie znajduje się 11 utworów.
 Jak twierdzi muzyk, tytuł albumu nawiązuje do pierwszego solowego wydawnictwa „Rapsolutorium”, podobnie jak jego okładka. – Jest to przerobiona wersja okładki, z przekreśleniem poprzedniego tytułu i „ręcznym” dopisaniem poniżej „Rapetytorium”. Sam tytuł parafrazuje termin studencki „repetytorium”, czyli poprawkę, dlatego czcionka użyta na okładce jest taka agresywna, gryzmoląca. Jednak to na tyle z analogii, bo zawartość krążka to już zupełnie inna para kaloszy – zapewnia artysta.
W przeciwieństwie do poprzedniego „Rapsolutorium” na nowym krążku znajdziemy delikatne akcenty nowoczesne i syntetyczne, jednak całość jest w dalszym ciągu dość „staroszkolna” w porównaniu z dzisiejszą rapową sceną. Za muzykę odpowiedzialny jest Paweł Michalak z Suchego Lasu, występujący pod pseudonimem GlonBeatz, który wyprodukował 9 bitów oraz Mariusz Zieliński z Trzemeszna, działający pod szyldem eMstudio – zrobił 2 podkłady. Całość została również zrealizowana w eMstudio; album został tam też zmixowany i zmasterowany. Za warstwę liryczną jest odpowiedzialny Michał Szczepaniak. – Nurt mojego rapu jeśli chodzi właśnie o lirykę, to tak zwany „Rap Zaangażowany”, lub inaczej „Świadomy Rap”. Poruszam dość poważne tematy, nie znajdziemy tu na pewno gadania o „pierdołach”, słuchając płyty mam wrażenie, że mówię i poruszam, oczywiście nie wprost tematy dorosłego życia, wszystkich jego problemów itd. Sporo na tej płycie znalazło się metafor opisujących wewnętrzne stany umysłu, przemyślenia – mówi M. Szczepaniak. Tak jak w przypadku poprzedniego krążka nie ma na nim również żadnych gości. Artysta chciał, żeby płyta była „jego płytą”. Dodatkowo skrecze w 4 kawałkach na płycie wykonał DJ Micky Move z Brodnicy i w jednym utworze DJ marYO! z Chodzieży.
Album jest dostępny do odsłuchania w serwisie YouTube oraz na serwisach streamingowych typu: Spotify, iTunes, Deezer, a wersji fizycznej do kupienia na Allegro.
Michał Szczepaniak mówi o sobie, iż zainteresował się kulturą hiphopową w czasach, gdy dopiero się w Polsce rozwijała, a wszystkie cztery elementy tej kultury, takie jak rap, DJing, B-boying i graffiti nie były tak odseparowane od siebie jak teraz. – Zaczęło się trochę od próby tańca breakdance, później przyszedł rap z przegrywanych kaset, pojawiła się megapasja, przełomowy dla mnie był rok 2001, ta fascynacja rapem została do dzisiaj. Nie wystarczyło już tylko słuchanie, człowiek poczuł potrzebę wyrażenia siebie właśnie w ten sposób – wspomina artysta. W 2008 roku powstał skład Synowie Rapu, później kolejne projekty, od 2016 roku trzemesznianin działa solowo. Od 2012 roku miłośnik hip hopu wydał 6 krążków: 3 jako Synowie Rapu, 1 z zespołem TRIADA i dwie solowe, czyli „Rapsolutorium” w 2016 i teraz „Rapetytorium”. (kar)