Shadow

Ratuszowo – filmowo

Po październiku, który w Starym Ratuszu miał wymiar fotograficzny, przyszedł listopad, który nie zawsze ładną aurą za oknami zachęca do fotografowania przyrody. Zatem Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie zaprasza na cykl warsztatów, które m.in. dzieci nauczą tworzyć plakat filmowy, a dorosłych zaznajomią z ogromnym światem YouTube.
O pomysłach Miejskiego Ośrodka Kultury w listopadzie poinformowano na tradycyjnej konferencji prasowej w Starym Ratuszu, który na czas remontu głównej siedziby ośrodka przy ul. Łubieńskiego, przejął większość zadań kulturalno-artystycznych w najbliższych miesiącach. Pory roku, które kojarzą się nam raczej z szybko zapadającym zmrokiem, skłaniają nas do nadrabiania zaległości książkowych czy filmowych w zaciszu domu. Z tą drugą sztuką zaznajomić pragnie nas MOK i to nie koniecznie we własnych domach, a w Starym Ratuszu właśnie. Listopad to nie tylko największy w Gnieźnie festiwal kina Offeliada, ale także liczne mniejsze wydarzenia.
Tradycyjnie, poniedziałkowe popołudnia w Starym Ratuszu, należą do najmłodszych. Tym razem – 18 i 25 listopada o godzinie 17, dzieci dostaną szanse przygotowania plakatów filmowych oraz poznania tajników reżyserii. – Offeliada wykorzystuje film głównie do prezentacji już gotowych dzieł, stąd my zajrzymy do filmu od strony warsztatowej – zdradza Dominika Sochacka – Drzewiecka ze Starego Ratusza. Oferta kierowana jest dla dzieci od 4 do 10 roku życia. Ma być to zabawa w reżysera, czy twórcę filmowego plakatu. – Warsztaty będą przede wszystkim plastyczne, ale nie zabraknie w nich ruchu i aktywnej animacji – dodaje instruktorka. Wstęp na warsztaty jest wolny, jednak lepiej zapisać się pod adresem staryratusz@mok.gniezno.pl, ponieważ ilość miejsc w wydarzeniach jest ograniczona.
Ofertę dla nieco starszych od wcześniej wspomnianych dzieci, ma Stary Ratusz dla młodzieży i dorosłych zainteresowanych kręceniem szalenie popularnych obecnie w sieci internetowej vlogów. Ten warsztat powstanie we współpracy ze organizacją „Tornister”. – Wspiera ona młodzież, seniorów, rodziców i nauczycieli, którzy widzą potencjał w edukacji filmowej. Ten cel jest nam bliski – zauważa Marta Pacak, wicedyrektor MOK. Warsztaty to nie tylko zdradzenie tajemnic tworzenia własnego kanału na popularnej platformie YouTube i jego promowania, ale także możliwość poznania zagadnienia „hejtu” czy praw autorskich, które są związane z działalnością w internecie. Wszystkie działania pozwolą nabyć taką wiedzę, by samodzielnie umieścić film w internecie. Warsztat będzie miał miejsce 15 listopada, w godzinach 17-21. Na to darmowe wydarzenie również obowiązują zapisy.
Dzień później odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu „Daj się wciągnąć w Stary Ratusz”, jednak tym razem MOK zaprasza do udziału w familijnym warsztacie tworzenia animacji. – Zapraszamy przede wszystkim rodziny do spędzenia z nami sobotniego przedpołudnia, 16 listopada. Warsztat, który proponujemy, będzie niezwykłą możliwością zapoznania się z tradycyjnymi metodami tworzenia filmów animowanych – zaprasza Dominika Sochacka – Drzewiecka. Spotkanie poprowadzi Filip Radulak, student Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Będzie to okazja do poznania historii polskiej animacji, która ma wielkie osiągnięcia oraz zapoznania się z tworzeniem ruchu poklatkowego bez rejestrowania zjawisk za pomocą kamery. „W części warsztatowej uczestnicy poznają przykładowe animacje z naciskiem na zapętlające się GIFy, dowiedzą się, jak z pomocą kilku klatek można stworzyć bardzo przyjemne dla oka animacje. Opowiemy o tym, czym jest storyboard oraz „punkt kluczowy”. Następnie podzieleni na grupy bądź pary uczestnicy stworzą storyboard, do którego stworzą GIF swój własny lub inspirowany zaproponowanym tematem” – zachęca MOK. Spotkanie potrwa w godzinach 11-14 w sali parterowej Starego Ratusza, zapisy: staryratusz@mok.gniezno.pl (ak)