Shadow

Rewitalizacja rynku i ośrodek edukacyjno-rehabilitacyjny w Powidzu

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w porozumieniu z gminą Powidz będzie realizowała projekt za 7 350 000 złotych (dofinansowany w ramach WRPO). Stosowną umowę podpisali 23 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i ksiądz Krzysztof Stawski, dyrektor CAG. Projekt, o którym mowa to przebudowa jednego z budynków przy powidzkim rynku i rewitalizacja centralnego placu Powidza.
Projekt realizujemy w partnerstwie z gminą Powidz. W budynku przy placu powstanie centrum edukacyjno-rehabilitacyjne, a gmina przeprowadzi rewitalizację całego rynku, który to teren między innymi posłuży pensjonariuszom centrum, które mamy stworzyć. Cały teren zostanie zrewitalizowany i służyć będzie mieszkańcom Powidza i mieszkańcom archidiecezji. W obiekcie znajdzie się 16 pokojów (3-obowych – przyp. red.), będą 2 sale rehabilitacyjne, sala konferencyjna mogąca pomieścić 50 osób, zaplecze gastronomiczne z kuchnią i jadalnią, szatnia i toalety. Myślimy w tym przypadku o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami, by tam mogli znajdować zajęcie, ale będzie też tam baza szkoleniowa oraz rehabilitacja medyczna i społeczna – zaakcentował ksiądz K. Stawski, dyrektor CAG.
Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego potwierdził, że to dobra koncepcja tego projektu, a dotycząca rewitalizacji przestrzeni Powidza, który realizuje CAG wspólnie z gminą Powidz. – To nie tylko modernizacja przestrzeni, ale również kwestia społeczna, gdyż osobom niepełnosprawnym trzeba zapewnić dobre warunki do rehabilitacji, a osobom w podeszłym wieku do zaistnienia w przestrzeni społecznej – dodał marszałek. – Powidzki rynek ma zacząć żyć, by był miejscem przyjaznym między innymi przez likwidację barier architektonicznych. Ma być przyjazny dla pieszych, rowerzystów, osób o obniżonej sprawności ruchowej, rodzinom z dziećmi w wózkach, a z centrum edukacyjno-rehabilitacyjnego CAG będą mogły korzystać osoby z terenu gminy Powidz – osoby starsze i z ograniczeniami ruchowymi, które do tej pory jeżdżą do innych miast i miejscowości. Chcemy, by te temat został zrealizowany przez 2 lata – podsumował Jakub Gwit, wójt gminy Powidz. JAROSŁAW WALERCZAK