Shadow

Rock for Ukraine

Rock for Ukraine to program wspierający dzieci z Ukrainy, które uciekły w różne zakątki świata przed wojną z Rosją. Terapia przez muzykę – bo tym niejako jest Rock for Ukraine – rozpoczęła się w Polsce, gdzie przebywa ponad 2 miliony uchodźców, z czego około 50% to dzieci. Program prowadzony jest przez piosenkarza i autora tekstów Briana Allana. „WSTAŃ” to flagowy utwór programu – nagrywany i wykonywany przez wybitnych muzyków, a co ważniejsze przez dzieci z całego świata, którzy śpiewem solidaryzują się z dziećmi z Ukrainy.
W miniony piątek Rock for Ukraine wybrzmiał w gościnnych progach Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Warsztaty muzyczne z dziećmi poprowadził Marcin Czyżewski, wokalista, gitarzysta i kompozytor. – Chcemy, aby dzieci, w szczególności z Ukrainy, mogły oderwać się na chwilę od codzienności i dać się porwać dźwiękom. Piosenka, z którą Brian Allan pracuje na warsztatach jest swojego rodzaju hymnem o wolności i sile. Stowarzyszenie Siedlisko jest partnerem projektu w Gnieźnie. Jak do tej pory już w kilku miastach w Polsce odbyła się ta impreza wspierająca dzieci z Ukrainy – powiedziała Maria Brykczyńska, prezes Stowarzyszenia „Siedlisko”. Brian Allan – szkocki muzyk, przedsiębiorca, producent muzyczny, autor tekstów, wokalista i twórca projektów „Global One” i „Poland… Why Not?”. W 2002 roku podpisał umowę z wytwórnią EMI imprint w Los Angeles i przeniósł się do Kalifornii. W 2004 roku Allan przeniósł się do Polski, gdzie założył zespół „Why Not?”. Kilka nagranych przez muzyków utworów trafiło na listy przebojów czołowych polskich radiostacji, m.in. „I still love you”, czy „On Christmas Day” nagrany z polskimi gwiazdami – utwór ten każdego roku znajduje się na świątecznej płycie wytwórni EMI. Allan jest także autorem utworu „Loving You” napisanego dla Edyty Górniak, który trafił na płytę E.K.G. Brian Allan zaprosił do Polski kilku znajomych amerykańskich producentów muzycznych, aby podjąć współpracę z najzdolniejszymi i perspektywicznymi polskimi artystami i wypromować ich na rynkach zagranicznych. Projekt wkrótce przerodził się w „Poland… Why Not?”.
Partnerem Programu jest Żywiecka Fundacja Rozwoju. Natomiast partnerem projektu w Gnieźnie jest Stowarzyszenie „Siedlisko” przy współpracy z Centrum Kultury „Scena to Dziwna”. Prezenty, zabawki dla dzieci przygotowała firma Mattel. (okz)