Shadow

Rolnicy z gminy Kiszkowo podziękowali za tegoroczne plony

Rolnicy z gminy Kiszkowo podziękowali za tegoroczne plony
Dożynki Gminy Kiszkowo odbyły się w sobotę, 27 sierpnia. Rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Sławnie prowadzonej przez ks. Jacka Wichłacza. Wspólnie podziękowano za tegoroczne plony.
Po mszy św. nastąpił przejazd do Kiszkowa. Z Rynku korowód przemaszerował na boisko sportowe, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Otwarcia dokonali: sołtys Sławna Aneta Wrzos i wójt Gminy Kiszkowo Tadeusz Bąkowski przyjmując od starostów dożynkowych Łukasza Nowaka oraz Moniki Guzik chleb – owoc ziemi i pracy ludzkich rąk. – Po tym, jak pandemia nieco ustąpiła wreszcie można się spotkać i wyrazić wdzięczność rolnikom za codzienny trud ich pracy, ich zmagania z przyrodą i pogodą, codzienną pracę wkładaną w to, aby na polskich stołach nie zabrakło chleba i żywności. W tym szczególnym dniu życzę wszystkim rolnikom, aby czuli dumę i satysfakcję z trudnej i wymagającej pracy. Państwa zaangażowanie w to, aby plony były jak największe, wynika nie tylko z wrodzonej dbałości i pracowitości, którą macie we krwi, ale przede wszystkim z miłości i przywiązania do ziemi, która jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie – powiedział Tadeusz Bąkowski.
Następnie tradycyjny obrzęd chleba poprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”. Dożynki gminne są też okazją, aby uhonorować wyróżniających się rolników. Zgodnie z gminną tradycją odbywa się to poprzez wręczenie wyróżnionym wieńców przygotowanych przez poszczególne miejscowości.W dalszej części uroczystości, publiczność podziwiać mogła występy Zespołu Pieśni i Tańca „Lusowiacy”, Orkiestry Dętej ze Słupcy i Kapeli „Kombinatorzy” z Budzynia i Krzysztofa Koniarka. Święto Plonów zakończyła zabawa taneczna. (okar)