Shadow

Rozbudowa i modernizacja Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy na ostatniej prostej

Już tylko tygodnie dzielą nas od otwarcia dla zwiedzających największej inwestycji w historii muzeum, opowiadającego o jednym z najważniejszych miejsc dla historii Polski. W wartej 28 milionów złotych inwestycji trwają już ostatnie odbiory techniczne.
 Cały projekt rozbudowy i modernizacji obiektów muzealnych w Dziekanowicach zaczął się formalnie w 2016 roku. Dzięki środkom z Unii Europejskiej nad brzegiem historycznego i niezwykle ważnego dla polskiej tożsamości jeziora wraz z jego wyspą i otoczeniem, powstał już kompleks, który na nowo opowie o tym, co działo się tutaj przed ponad tysiącem lat. Same prace budowlane w siedzibie muzeum w Dziekanowicach trwały bez przerwy od końca 2019 roku. Symboliczna „wiecha” została wciągnięta na nowy obiekt we wrześniu 2020 roku. Już dziś ogromne wrażenie robi szklana bryła siedziby muzeum z tarasem widokowym. Niebawem można będzie z niego podziwiać taflę jeziora Lednickiego wraz z legendarną wyspą. W obiekcie znalazły się nowoczesne pracownie archeologiczne, konserwatorskie i naukowe, biblioteka i archiwum, sale edukacyjne, m.in. sale kinowe dla prezentacji filmów o Ostrowie Lednickim i początkach państwa polskiego, ale także pomieszczenia magazynowe, sale ekspozycyjne (sala wystaw stałych i czasowych), konferencyjne oraz niezbędne dla funkcjonowania tego obiektu pomieszczenia socjalne, techniczne, sanitarne i kasa. Obiekt będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych i niewidzących, m.in. zostaną zamontowane dwie windy osobowo-towarowe oraz wykonane ścieżki dotykowe i oznaczenia w języku Braille’u.
 – Znaczącą rolę do odegrania i dużą wagę ma działalność naukowa placówki, przypominająca o kształtowaniu się państwa polskiego. To miejsce dla historii naszego kraju niezwykle istotne – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Obecnie na terenie inwestycji trwają ostatnie odbiory powykonawcze i techniczne. Otwarcie nowej i zmodernizowanej części muzeum przewidywane jest na początek października. Projekt „Dziedzictwo Pierwszych Piastów – rozbudowa infrastruktury magazynowo-konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy” jest realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji to blisko 28 mln zł, z czego dotacja Samorządu Województwa Wielkopolskiego wyniosła ponad 14 mln zł, a unijne dofinansowanie przyznane przez Zarząd Województwa wyniosło prawie 13 mln zł. ALEKSANDER KARWOWSKI