Shadow

Rozwój gospodarczy motywem przewodnim spotkania starostów

Oferta terenów inwestycyjnych, szkolnictwo zawodowe oraz ekologia to główne zagadnienia, które towarzyszyły spotkaniu Kornelii Wehlan, starosty powiatu Teltow – Flaeming z Piotrem Gruszczyńskim, starostą powiatu gnieźnieńskiego. Jedenastego i dwunastego lipca władze powiatu gnieźnieńskiego gościły delegację z partnerskiego powiatu z Niemiec w ramach oficjalnej wizyty samorządowej.
**Podczas**dwudniowej wizyty goście z Niemiec zobaczyli m.in. gnieźnieńskie Centrum Kształcenia Praktycznego, spotkali się z przedstawicielami firmy Asket, producentem biomasy, a także zwiedzili strefę gospodarczą na terenie Gminy Łubowo, Wzgórze Lecha w Gnieźnie oraz Ostrów Lednicki. Staroście z Niemiec towarzyszył Siegmund Trebschuh, pełnomocnik starosty do spraw promocji gospodarczej. Ze strony powiatu gnieźnieńskiego delegację podejmował zarząd powiatu oraz przewodniczący rady Dariusz Pilak. Z delegacją niemiecką spotkali się także wójtowie Kiszkowa Tadeusz Bąkowski i Łubowa Andrzej Łozowski. – Pani starosty nie było w Polsce przez ostanie cztery lata więc jest to dość długa przerwa. Cieszę się, że właśnie w tej kadencji postanowiła skorzystać z zaproszenia i jest razem z nami. Ta współpraca jest dla nas bardzo ważna, ponieważ mówimy o powiecie, który jest osadzony w kraju wiodącym w Unii Europejskiej. Kraj silny gospodarczo, z bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i myślę, że ta współpraca przyniesie jakieś owoce. Tym bardziej, że będziemy mówić o przedsiębiorczości, kształceniu zawodowym czy ekologii – podkreślił starosta P. Gruszczyński.
Wizyta była również dobrą okazją do podsumowania zakończonego kilka dni wcześniej projektu tygodniowego pobytu podopiecznych Świetlicy Środowiskowej „Dzieci z Chmur” oraz Zespołu Placówek Wsparcia Rodziny w Trzemesznie w Luckenwalde i do podsumowań dotyczących osiągnięć międzynarodowej współpracy obu partnerskich samorządów, a także do opracowania wstępnych założeń przyszłorocznej współpracy. Powiat Gnieźnieński współpracuje z Powiatem Teltow – Flaeming od 2003 roku. Głównym obszarem wspólnych działań jest promocja przedsiębiorczości, szkolnictwa zawodowego oraz wymiana kulturalna. Ważnym obszarem wzajemnej wymiany doświadczeń jest również pomoc społeczna i opieka socjalna.
Kornelia Wehlan piastuje funkcję starosty od października 2013 roku, a kadencja starosty trwa 8 lat. – Partnerstwo to nie tylko sprawa formalna, ale także międzyludzka, która bierze się z bezpośrednich kontaktów i otoczenia, w którym żyjemy. Partnerstwo trwa, a najważniejsze są takie przedsięwzięcia jak wymiana rzemieślników, uczniów, młodzieży i dlatego musimy kontynuować tę współpracę. Dla mnie bardzo ważne jest, by w tym uczestniczyć i wypracować wytyczne do dalszej współpracy, dlatego bardzo chętnie tutaj przyjeżdżam – zaznaczyła starosta K. Wehlan. Powiat Teltow – Flaeming leży w landzie Brandenburgia, stolicą powiatu jest Luckenwalde. Powiat zamieszkuje ponad 160 tysięcy mieszkańców na powierzchni ok. 2,1 tys. kilometrów kwadratowych. Głównymi dziedzinami gospodarki na terenie powiatu są: biotechnologia, przemysł samochodowy, obróbka i przetwarzanie metali, przemysł spożywczy, odnawialne źródła energii oraz nauka. W południowej części powiatu rozwija się turystyka. Najbardziej znaną atrakcja turystyczną jest trasa rolkowo-rowerowa Flaeming-Skate. Brandenburski system tras to złożony kompleks aż ośmiu asfaltowych pętli o długości prawie 230 kilometrów. Prowadzą one do wszystkich najważniejszych miejscowości w okolicy oraz pozwalają turystom na dotarcie do najciekawszych atrakcji w powiecie. Jest to najbliżej oddalony partner zagraniczny powiatu gnieźnieńskiego, bo tylko o 360 kilometrów. (bk)