To nie tylko najważniejsze wydarzenie filmowe w Gnieźnie. To festiwal kulturalny, jakiego nie powstydziłyby się większe ośrodki miejskie. „Offeliada” to marka wypracowywana przez 11 lat, uważana za jedną z najsympatyczniejszych w polskim kinie „offowym”, gdzie obcowanie z filmem, przenika się z zabawą, muzyką i fotografią. – Pokażemy to, co w polskim kinie najlepsze, najszczersze i najbardziej bliskie duchowi szczerej rozmowy z widzem – mówi Piotr Wiśniewski.
Festiwal w swoich skromnych początkach wziął na siebie dużą odpowiedzialność – promowanie polskiego, ambitnego, młodego kina „offowego”, czyli realizowanego poza oficjalnym obiegiem dystrybutorów. To w Gnieźnie swoją przestrzeń znaleźli twórcy z całego kraju zarażeni pasją kinematografii, często zaangażowanej, ukazującej nie tylko ambitne zagadnienia z pogranicza ludzkiej egzystencji, ale także rozrywki, czy zabawy formą. Co ciekawe, filmy zawsze ocenia jury główne, składające się z profesjonalistów świata sztuki, których wrażliwość, progresywność, pozwalają zaufać, że docenią naprawdę najciekawsze filmy. Właśnie jury główne będzie najmocniejszym elementem 11 „Offeliady”. Choć samo miasto już nie prowadzi festiwalu, wypracowywanego i wymyślonego przez Piotra Wiśniewskiego, a robi to stowarzyszenie Ośla Ławka, to środki wspomagające jego organizację w dużej mierze pochodzą z miejskiego budżetu. Swój wkład mają też Narodowe Centrum Kultury i Państwowy Instytut Sztuki Filmowej oraz lokalne firmy. – Zwracam uwagę na bardzo bogaty tegoroczny program, szczególnie z dużą liczbą pokazów specjalnych, które stanowią panoramę polskiego kina. Nie tylko offowego, ale niezależnego i mainstreamowego, jednego z najwyższej półki – zachęca Piotr Wiśniewski, dyrektor festiwalu. – Udało nam się ściągnąć do Gniezna te filmy, które zdobywały laury na festiwalach w Berlinie, Wenecji. Pokażemy to, co w polskim kinie najlepsze, najszczersze i najbardziej bliskie duchowi szczerej rozmowy z widzem. Tym jest dla nas „off” – podkreśla. Atrakcyjne wydają się spotkania z autorami obrazów, wyświetlanych w sekcji pokazów specjalnych. Na widzów czekać będą twórcy filmów „Wściekłość”, „Diversion End”, „Pociecha” oraz projekcje takich udanych obrazów jak „Wszystkie nieprzespane noce” w reż. Marczaka, „Plac Zabaw” Kowalskiego, „Butterfly kisses” Kapelińskiego oraz pokaz wybitnego dzieła paradokumentalnego „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” w reżyserii Pawła Łozińskiego. Właśnie projekcja tego głośnego dzieła zapowiada się na prawdziwą perłę sobotniego zakończenia festiwalowego dnia. Jak pisał wybitny krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski, w obrazie tym widz staje się kimś na kształt Pana Boga, który przygląda się rozterkom ludzi. To obraz o tęsknocie, niezrozumieniu, miłości. Paweł Łoziński spotka się z widzami i porozmawia o tym trudnym filmie.
Kręgosłup festiwalu to oczywiście konkurs główny, w którym dzieła twórców walczą o przychylność jury i laur w postaci statuetki „Offelii”. W tym roku zgłoszono do konkursu 207 obrazów, z czego do etapu głównego zakwalifikowano 32 filmy, w trzech konkursach – filmu dokumentalnego, fabularnego i animacji. Jury główne składa się z wybitnych postaci kina i szeroko pojętej kultury. Przewodniczy mu dokumentalista Paweł Łoziński, a wspomagać go będą: Wiola Sowa – animatorka pochodząca z Gniezna, wielokrotnie nagradzana, której dzieła pokazywane są na całym świecie, Monika Talarczyk-Gubała – historyczka kina, prof. Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi Michał Wiraszko – muzyk i wokalista zespołu „Muchy”, autor tekstów, szef artystyczny festiwalu w Jarocinie i Estrady Poznańskiej oraz Katarzyna Czajka-Kominiarczuk – publicystka, prowadząca bloga „Zwierz Kulturalny”. Areną „Offeliady” będzie jak zwykle Miejski Ośrodek Kultury, jednak działania festiwalowe wykraczają poza jego mury. Muzyka zagości w Klubie Muzycznym „Młyn”, gdzie przez dwa dni zagrają „Bajzel solo” oraz „Ga-Ga/Zielone Żabki”, a oferta skierowana do najmłodszych gnieźnian będzie realizowana w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ulicy Staszica. Szczegółowy program imprezy trwającej w dniach 2-5 listopada znaleźć można pod adresem www.offeliada.pl
ALEKSANDER KARWOWSKI