Shadow

Rusza 67. sezon kulturalny w MOK, jednak w nowych okolicznościach reżimu sanitarnego

To, że inauguracja nowego sezonu w Miejskim Ośrodku Kultury będzie miała inny przebieg, można było się spodziewać już przed wakacjami. Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa utrudniają działalność instytucjom kultury, jednak pracownicy MOK przygotowali się na tę okoliczność i nie ograniczają swoich planów.
O nowym sezonie kulturalnym 2020/2021 opowiedzieli pracownicy MOK w Gnieźnie na konferencji prasowej. Sama inauguracja będzie rozciągnięta w czasie na okres całego września, tak by wydarzenia nie kumulowały się w jeden weekend. Chodzi oczywiście o zachowanie bezpieczeństwa sanitarnego. Już 10 września, o godzinie 20, na dziedzińcu Starego Ratusza (lub jeśli nie dopisze pogoda – w sali widowiskowej MOK) odbędzie się koncert Kathi – 18-letniej piosenkarki z Poznania, porywającej słuchaczy swoim oryginalnym głosem. Początkowo to wydarzenie miało być transmitowane w internecie, jednak możliwość zorganizowania go w wolnej, większej przestrzeni na tyłach Starego Ratusza, z zachowaniem reżimu sanitarnego, pozwoli jednak zaprezentować twórczość wokalistki w formie jak najbardziej koncertowej „na żywo”. Jeśli jednak ktoś nie będzie mógł dotrzeć na wydarzenie, może obejrzeć relację z niego w internecie. – Jest mało darmowych zaproszeń na ten koncert, stąd zapraszamy do ich odbioru w MOK i Starym Ratuszu – podkreśla Marta Pacak, wicedyrektor MOK. Sama Kathia właśnie zadebiutowała swoją pierwszą płytą EP, która stała się z miejsca płytą tygodnia portalu Onet Kultura. Jej twórczość już wybrzmiewa za pomocą platform muzycznych Spotify czy Tidal. – Będzie bardzo nastrojowo i ten koncert wprowadzi nas w jesienny klimat – dodaje M. Pacak.
Drugie muzyczne wydarzenie z okazji inauguracji sezonu kulturalnego będzie mieć miejsce ponownie na dziedzińcu Starego Ratusza. Ze swoim triem wystąpi Piotr Woźniak – wokalista, autor muzyki do przedstawień teatralnych i muzyki filmowej. – Będzie to magiczny koncert, ponieważ artyści wykonają utwory, które jeszcze nie zostały wydane na żadnej płycie i będą w Gnieźnie zaprezentowane po raz pierwszy – zachęca Kamila Kozłowska z MOK. Jak dodaje, koncert będzie połączeniem obrazu, słowa i muzyki, a to za sprawą szerszego projektu Sleeveface, który już jest realizowany w Gnieźnie przez Stowarzyszenie „Promyk” i Studio fotograficzne FotoStube. Zatem koncertowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć powstałych w ramach tego drugiego wydarzenia. Koncert odbędzie się 11 września o godzinie 18. Obowiązują bezpłatne zaproszenia.
Helaine Vis to 24-letnia wokalistka i autorka tekstów. Swoim delikatnym głosem opowiada swoje przestrzenie, refleksje i historie z ostatnich 10 lat. Razem z gitarzystą Grzegorzem Skoczylasem właśnie pracuje nad debiutancką płytą, choć oboje zagrali już ponad 60 koncertów w całym kraju, prezentując swoją twórczość na największych festiwalach muzycznych w Polsce. Wydarzenie również odbędzie się przy sprzyjających warunkach pogodowych, na tyłach Starego Ratusza. Tu również obowiązują bezpłatne zaproszenia. Start wydarzenia 19 września o godzinie 19. MOK to oczywiście liczne sekcje i zespoły, w których swoją twórczość i pasję mogą realizować gnieźnianie. W tym roku jest ich łącznie 40. – Nie zabraknie tańca, teatru, muzyki, plastyki, hobby czy sportu. Wznowiły one swoją działalność od 7 września – mówi Dariusz Pilak, dyrektor MOK. Z powodów trwającej pandemii, terminy zajęć są wyznaczone do końca roku. – Bo trudno nam jest przewidzieć, jak sytuacja będzie się rozwijać – mówi o sytuacji sanitarnej w kraju. Część list jest już zamknięta, ale uruchamiane są listy rezerwowe dla wszystkich chętnych. Są jeszcze wolne miejsca na kurs rysunku i malarstwa, craftmanii, w zespołach wokalnych Pikolino i The Lullebies, szkółce łuczniczej i gimnastyce seniora. Informacje i zapisy trwają pod numerem telefonu: 61 426 46 30 w. 11. ALEKSANDER KARWOWSKI