Shadow

Rusza Królewski Festiwal Artystyczny. Na początek Shakin’ Dudi

Już w czwartek, 14 czerwca na placu Świętego Wojciecha zainaugurowany zostanie Królewski Festiwal Artystyczny, czyli całoletnia oferta imprez kulturalnych dla mieszkańców i turystów. Przed nami 12 weekendów atrakcji i 50 plenerowych imprez.
Wydarzenia i koncerty w ramach KFA odbywały się dotychczas głównie na scenie usytuowanej na gnieźnieńskim rynku. W tym roku wyjątkowo inauguracyjna impreza przenosi się na plac św. Wojciecha, gdzie scena będzie częścią Strefy Kibica. Już 14 czerwca, tuż po zakończeniu transmisji meczu otwarcia mistrzostw świata w piłce nożnej (około godziny 20), na scenie pojawi się szalony król neo-swinga Shakin’ Dudi. Jak mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, tegoroczne lato w Gnieźnie będzie skupione wokół trzech wydarzeń. Wymienia tu Strefę Kibica, cykl imprez w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego oraz otwarcie we wrześniu hali widowiskowo-sportowej. – Shakin to zwariowany bluesman, szef legendarnego festiwalu Rawa Blues, twórca pamiętnych przebojów „Och, Ziuta!” czy „Au sza la la la”, które zapewne i dzisiejsza młodzież potrafi zanucić – mówi prezydent i jak dodaje, wszystkie wydarzenia w ramach KFA, to nie tylko rozrywka w okresie letnim dla mieszkańców, ale także magnes dla turystów. – Nie ma letniego tygodnia, by nie było jakiejś ciekawostki artystycznej czy muzycznej – zaznacza.
Cały KFA to 12 kolejnych weekendów, a w ich czasie 50 imprez, w tym pięć głównych koncertów (Shakin’ Dudi, Enej, Natalia Nykiel, O.S.T.R., Grzegorz Hyży), oraz m.in. takie wydarzenia, jak festiwal muzyki elektronicznej „GAMMA”, Przegląd Piosenki Żeglarskiej „Rynek pod żaglami”, Weekend Grajków Ulicznych „Po drodze”, wydarzenia teatralne, fotograficzne i sztuk plastycznych, kino letnie oraz najważniejsza impreza cyklu, czyli „Koronacja Królewska”, która tradycyjnie wypełni ostatni weekend lipca. (ak)