Już po raz 9. odbędzie się w Gnieźnie, w dniach 9-11 lutego konwent przyjaciół i entuzjastów szeroko rozumianej fantastyki. Przygotowywane rokrocznie przez klub Fantasmagoria wydarzenie coraz mocniej zaznacza się na mapie ogólnopolskiej tego typu spotkań, a zbliżająca się edycja tylko to potwierdzi, gdyż festiwal znacznie się rozrośnie.
Dziewiąty raz odbędzie się Konwent Fantastyki Fantasmagoria w Gnieźnie, ale po raz pierwszy będzie tak duży, że liczne sale bazy imprezy, czyli Miejskiego Ośrodka Kultury, nie pomieszczą wszystkich atrakcji, stąd potrzeba przeniesienia choćby noclegów gości do sąsiedniej hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2. – Konwent nie mógłby istnieć bez współpracy z MOK, który pomaga nam organizacyjnie, finansowo i udostępniając swoją przestrzeń. A w tym roku ta przestrzeń będzie zagospodarowana po brzegi, gdyż każdy schowek teraz zagospodarujemy – mówi Wiktor Koliński z Klubu Fantastyki Fantasmagoria. W tym roku, podobnie jak miało to miejsce wcześniej, na entuzjastów fantastyki czekać będzie sala gier planszowych, w której dla miłośników tego typu rozrywki przygotowanych będzie prawie 200 najpopularniejszych z nich; sala prelekcyjna, gdzie będą miały miejsce ciekawe wykłady, rozmowy z zaproszonymi gośćmi; sala warsztatowa, która służyć będzie integracji uczestników konwentu; sala mangowa, czyli gratka dla miłośników kultury japońskiej; sala larpowa i RPG oraz liczne stoiska wystawców, w których zaopatrzyć się będzie można w gry, koszulki, gadżety związane z tematyką konwentu.
Jak co roku konwent nie może obejść się bez specjalnych gości, którzy przyciągają fanów gatunku. – To jedna z rzeczy, z których jesteśmy najbardziej dumni. Będzie z nami Aleksandra Janusz, mikrobiolog, która przedstawi kolekcje naukowe, ale która jest także autorką książek fantasy i udanego cyklu „Kroniki Rozdartego Świata”. Będzie z nami Krzysztof Haladyn, który badał strefę czarnobylską i na podstawie swojej wyprawy i własnej wyobraźni pisze książki w uniwersum gry „S.T.A.L.K.E.R.”. Odwiedzi nas także Kajetan Kusina, czyli człowiek, który wygrał konkurs na najlepszy komiks ze swym wspaniałym dziełem pt. „Niesłychane Losy Ivana Kotowicza”, no i będzie też Nona, czyli cosplayerka, bo cosplay to druga rzecz, z której jesteśmy wyjątkowo dumni, jeśli chodzi o nasz konwent – cieszy się W. Koliński. – To właśnie cosplay pokazuje, jak niesamowici są fani fantastyki, bo to połączenie pracy praktycznej i występu teatralnego – dodaje. Nowością w tym roku będzie zbudowanie miniwioski postapokaliptycznej i ekspozycja dotycząca uniwersum Star Trek, którą przygotuje Wielkopolski Oddział Gwiezdnej Floty. To nie lada gratka dla miłośników nie tylko serii filmów, ale też całego, szeroko pojętego świata serii. – Członkowie stowarzyszenia przyniosą pamiątki i autografy, które uzyskali od aktorów z uniwersum Star Trek – zachęca Wiktor Koliński. Jak już wspomniano wcześniej, Miejski Ośrodek Kultury nie pomieści wszystkich atrakcji konwentu, stąd konkurs na najlepszy cosplay odbędzie się w auli Medycznego Studium Zawodowego, a goście chcący skorzystać z darmowych noclegów przeniosą się do sali sportowej w SP nr 2. – Tradycją konwentu jest to, że nie tylko się przyjeżdża do nas za darmo, bo nie każdy konwent jest za darmo, to jeszcze się u nas nocuje za darmo. Dotychczas noclegi były w MOK, ale w tym roku będzie tutaj sala tematyczna, więc skorzystamy z gościny zaprzyjaźnionej szkoły – mówi się Wiktor Koliński. Dodatkowe atrakcje to także warsztaty z robienia mieczy otulinowych, wykonywanie zbroi i pancerzy, a do tego prezentacje, konkursy i dużo ciekawych ludzi. Szczegółowy program konwentu znajduje się na plakatach i w internecie.
ALEKSANDER KARWOWSKI