Można powiedzieć, że będzie to logistyczna łamigłówka, ale Szkołę Podstawową nr 12 czeka największa inwestycja w jej dotychczasowej historii. Przez ponad 300 dni obiekt zostanie gruntownie zmodernizowany, a na jego dachu staną panele fotowoltaiczne. – Jesteśmy gotowi do inwestycji i damy radę – zapewnia dyrektor placówki.
To będzie duże przedsięwzięcie inwestycyjne, jedno z największych w gnieźnieńskiej edukacji w minionych latach. Szkoła Podstawowa nr 12 na Winiarach zostanie zmodernizowana m.in. za środki z Polskiego Ładu. Cel inwestycji jest prosty. Jak podkreśla Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, w czasach szalejących cen energii, trzeba ją oszczędzać i nie marnować. Ma to też wymiar ekologiczny. Szkoły pracują od świtu do zmierzchu więc inwestowanie w technologie ograniczające zużycie energii jest wyzwaniem obecnego czasu. Elewacja wszystkich pięciu segmentów szkoły zostanie docieplona, podobnie jak ich dachy. Na nich położonych zostanie 101 paneli fotowoltaicznych. – Będą one wytwarzały prąd na potrzeby szkoły, głównie w tym czasie, kiedy jest on najbardziej potrzebny – w czasie dopołudniowym – mówi prezydent miasta. Część okien niespełniających norm także zostanie wymieniona, podobnie jak przestarzała wewnętrzna sieć energetyczna. Jak twierdzi Tomasz Budasz, po zakończeniu prac, spodziewana oszczędność energetyczna obiektów może wynieść 30-35%.
O tym, jak duże zadanie i ogrom prac czeka nie tylko władze miasta, ale i całą społeczność szkoły, mówi sama kwota inwestycji – 6,2 mln złotych. Za nią kryją się nie tylko wspomniane wcześniej prace modernizacyjne, ale także remont wewnętrznego szkolnego dziedzińca, niwelacja w tym miejscu skarpy i doświetlenie oknami pomieszczeń poniżej poziomu gruntu, remont wejść, pochylni dla uczniów z niepełnosprawnościami, nowa instalacja odgromowa, nowy monitoring wizyjny, izolacje pionowe murów oraz zakupiona zostanie nowa tablica świetlna do sali gimnastycznej. – To największy budynek szkolny w mieście, o powierzchni 37 000 m kwadratowych i kubaturze 8 300 m sześciennych. Dzięki pozyskanym środkom uda nam się to przedsięwzięcie przeprowadzić w ciągu 300 dni i jednego roku szkolnego – cieszy się Michał Powałowski, wiceprezydent miasta odpowiedzialny za oświatę.
Jednak tak szeroko zakrojony zakres prac, to wyzwanie przede wszystkim organizacyjne dla całej społeczności szkoły. Inwestycja będzie prowadzona w czasie odbywania się tutaj zajęć szkolnych, ale jak zapewnia Zbigniew Sypniewski, dyrektor placówki, pracownicy będą dbać w maksymalny sposób o zapewnienie komfortu nauki i zachowanie bezpieczeństwa. – Co tydzień będziemy mieć spotkania z firmą wykonawczą i będziemy na nich ustalać poszczególne etapy inwestycji pod względem funkcjonowania pracy szkoły, czy udziału dzieci w zajęciach na dziedzińcu, czy boiskach sportowych – zapewnia. Jak dodaje dyrektor, najbardziej hałaśliwe prace mają być wykonywane poza godzinami zajęć lekcyjnych, by maksymalnie zapewnić komfort nauki. – Priorytetem dla wszystkich pracowników szkoły będzie zapewnienie bezpieczeństwa uczniom. Teren będzie zabezpieczony, a wyjścia i przejścia kontrolowane – dodaje Z. Sypniewski. Całkowita wartość inwestycji to 6 195 832,53 zł, w tym: 4 740 500 zł to wartość promesy inwestycyjnej z programu „Polski Ład”. Planowany termin zakończenia prac to lipiec 2023 roku. ALEKSANDER KARWOWSKI