Shadow

Ruszył 68. sezon artystyczny w Miejskim Ośrodku Kultury

Choć bez głównego budynku, w którym obecnie trwa remont, to jednak nie mniej interesująco zapowiada się nowy sezon kulturalno-artystyczny w MOK. W bogatej ofercie nie brakuje pomysłów na realizację swoich pasji w sekcjach, pracowniach i zespołach, ale pracownicy instytucji przygotowali także nowości.
Aż 43 sekcje i kluby oferuje gnieźnianom Miejski Ośrodek Kultury. To szansa nie tylko na realizowanie swoich pasji i talentów, ale też pomysł na twórcze spędzenie jesienno-zimowego czasu w mieście. – Nowymi sekcjami w tym sezonie są zespół śpiewu białego, który poprowadzi Agnieszka Antosik oraz sekcja papercraftu, której instruktorem będzie Dorian Kaczmarek – zaprasza Dariusz Pilak, dyrektor placówki. Śpiew biały to specyficzny rodzaj śpiewu, zwany także śpiewokrzykiem. Jest wykorzystaniem techniki krzyku do wydobywania melodii. Opiera się na wykorzystaniu naturalnych rezonatorów do wydobycia potężnej siły głosu i przekształceniem krzyku w melodię. W programie zajęć będzie praca nad emisją głosu oraz nauka pieśni tradycyjnych polskich oraz wielogłosowych ukraińskich, białoruskich, rosyjskich i nie tylko. Spotkania przeznaczone są zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które mają doświadczenie w śpiewaniu pieśni tradycyjnych. Natomiast papercraft to różnego rodzaju prace z papierem i kartonem. Zaczynając od wycinanek, a kończąc na tworzeniu obiektów trójwymiarowych. Na zajęciach uczestnicy poznają techniki pracy i modelowania papieru.
Warto zwrócić uwagę na zmianę miejsc, w których odbywać się będą zajęcia niektórych sekcji i zespołów. W Starym Ratuszu i oficynie odbywać się będą zajęcia wokalne, artystyczne, hobbystyczne i teatralne. Lokalizacją dla sekcji sportowych i tanecznych są pomieszczenia Szymański Fitness przy ul. Mieszka I. W budynku Internatu Medycznego odbywają się zajęcia z witrażu, a szkółka szachowa i brydż sportowy swoje miejsce znalazły w przestronnych wnętrzach Restauracji „Europejska” przy ul. Dąbrówki. Ćwiczenia gimnastyki usprawniającej odbywają się w Szkole Tańca i Baletu Le Pas przy ulicy Mickiewicza.
*Nowy sezon z upamiętnieniem Klemensa Waberskiego – patrona MOK *
W tym roku przypada 30. rocznica śmierci Klemensa Waberskiego – wybitnego gnieźnieńskiego muzyka, kompozytora i animatora życia kulturalnego w mieście. Z tej okazji na miłośników muzyki czeka wiele atrakcji. Już 11 września, który jest dniem patrona MOK, odbędzie się wyjątkowy koncert pt. „Stare romanse rosyjskie”. – To zupełnie coś nowego, niepowtarzalnego i wyjątkowego – zaznacza Kamila Kozłowska z MOK. – Takiego wydarzenia w Gnieźnie dawno nie było – dodaje. Koncert rozpocznie się o godzinie 18 i podzielony zostanie na dwie części. W przerwie bowiem będzie szansa na zobaczenie wystawy i mały poczęstunek. Bezpłatne bilety wstępu można odbierać już w budynku Starego Ratusza. Ale to nie koniec upamiętniania patrona ośrodka. – Zachęcamy gorąco do poznania tej nietuzinkowej i bardzo ciekawej postaci – zaprasza Dominika Sochacka-Drzewiecka ze Starego Ratusza. – Chcemy, żeby gnieźnianie lepiej poznali tego nieszablonowego człowieka i przeszli razem z nami przez cykl wydarzeń, który rozpocznie się właśnie 11 września – podkreśla. Przez następne miesiące – zawsze 11 dnia miesiąca – będą miały miejsce ciekawe spotkania, projekty, które pozwolą na nowo odkryć Klemensa Waberskiego i poznać jego wkład w kulturalny rozwój miasta. (ak)