Shadow

Ruszył „Gombroprojekt”

W 2024 roku przypada 120. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza. Wybitny pisarz i dramaturg urodził się 4 sierpnia 1904 roku. Dlatego decyzją Senatu, Witold Gombrowicz został jednym z patronów bieżącego roku. Artystę, uznanego za jednego z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku, postanowiono upamiętnić również w Gnieźnie. Temu ma służyć Gombroprojekt – projekt Miejskiego Ośrodka Kultury, który przybliża twórczość Witolda Gombrowicza.
Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, głównym założeniem projektu Gombroprojekt jest rozbudzenie zainteresowań biografią i twórczością Witolda Gombrowicza. – Twórczość Witolda Gombrowicza może nie jest łatwa, ale pochodzi z nurtu tych nowoczesnych pisarzy ostatnich dekad; tej twórczości, która chce w inny sposób do nas przemówić – mówi Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.
W ramach projektu odbędzie się kilka ciekawych wydarzeń, poświęconych pisarzowi. To przede wszystkim dwa spotkania, podczas których odbywa się czytanie performatywne tekstów Gombrowicza. Pierwsze z takich spotkań, będące jednocześnie inauguracją projektu, odbyło się w piątek, 19 kwietnia w Zimowym Ogrodzie MOK. Młodzież ze szkół ponadpodstawowych – I LO, II LO, III LO i Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Milenium, a także Gnieźnieńscy Ambasadorzy Czytelnictwa czytali fragmenty wybranych utworów, m.in. Ferdydurke, Pornografii, czy Trans-Atlantyku. Kolejne spotkanie z twórczością Witolda Gombrowicza zaplanowano 17 maja – fragmenty „Dzienników” pisarza będą wspólnie czytane przy ulicy Gombrowicza. Ponadto projekt przewiduje również przeprowadzenie warsztatów edukacyjno – artystycznych dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, które zostaną zwieńczone wspólnie przygotowanym spektaklem. – W tym projekcie chodzi nam o to, żebyśmy Gombrowicza nie zamykali w szufladce z napisem „Ferdydurke” i słynnym końcem tej powieści: „koniec i bomba, a kto czytał ten trąba”. Chodzi o to, żeby też dowiedzieć się czegoś więcej. Nie jest to na pewno proza łatwa w odbiorze, bo Gombrowicz jako żongler słowem, jako znawca ironii i groteski, jest trudny dla przeciętnego odbiorcy – mówi Elżbieta Sobecka, koordynator projektu.
Na realizację projektu MOK pozyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 23 100 zł, wkład własny instytucji to 8 500 zł. Partnerami ośrodka w realizacji Gombroprojektu są: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna, II Liceum Ogólnokształcące i Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium. (ks)