Shadow

Ruszyła kolejna kadencja Rady Seniorów, pod nowym przywództwem

W poniedziałek, 3 lipca w sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy Czerniejewo odbyła się inauguracyjna sesja Rady Seniorów kadencji 2023 – 2025. Skład nowej rady utworzyło piętnastu mieszkańców gminy Czerniejewo.
Do momentu wybrania przewodniczącego senioralnego organu, spotkanie poprowadził Jan Kulpiński – przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czerniejewo. Tego dnia radni złożyli ślubowanie i odebrali zaświadczenia potwierdzające ich wybór. Następnie przeprowadzone zostały wybory prezydium nowej rady. W pierwszej kolejności w głosowaniu tajnym wybrano przewodniczącą, którą została Grażyna Nowicka. Nowa przewodnicząca nie kryła zaskoczenia takim wyborem. – Jestem bardzo zaskoczona i wzruszona tym wyborem, ale dziękuję. Liczę na to, że mi pomożecie i że wspólnie stworzymy coś dobrego dla wszystkich seniorów z terenu naszej gminy – mówiła chwilę po ogłoszeniu wyników. Dalej, już pod wodzą nowej przewodniczącej, radni wybrali spośród siebie wiceprzewodniczących – Anna Makowska i Jolanta Kędziora oraz sekretarza – Halina Prusak.
Przypomnijmy, myśl by w gminie Czerniejewo powstała Rada Seniorów, narodziła się kilka, a może i kilkanaście lat temu. Oficjalnie organ został powołany w 2015 roku. Dzisiaj nikt nie ma nawet cienia wątpliwości, że takie zaangażowanie seniorów w życie publiczne było przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Od początku radni seniorzy wykazują się ogromnym profesjonalizmem i zaangażowaniem w działalność na rzecz ogółu seniorów, stawiając przy okazji duży nacisk naintegrację międzypokoleniową. Przez osiem ostatnich lat, czyli cztery kadencje, przewodniczącym Rady Seniorów Miasta i Gminy Czerniejewo był Janusz Grzyb. Inauguracyjna sesja senioralnego organu V kadencji stała się dobrą okazją do oficjalnego podziękowania dotychczasowemu przewodniczącemu za jego trud i zaangażowanie, a także podejmowane inicjatywy. – Pan Janusz Radę Seniorów prowadził przez osiem lat, wypełnionych różnymi pomysłami, zadaniami i stanowiskami, a nawet kontaktami z senioralną komisją w Sejmie i propozycjami do parlamentu RP, dotyczącymi seniorów. Te wszystkie działania powodowały, że o Radzie Seniorów Miasta i Gminy Czerniejewo mówiło się dużo i dobrze. Za to wszystko dzisiaj panu Januszowi dziękujemy – mówił przewodniczący Jan Kulpiński. Słowa podziękowania padły także ze strony Tadeusza Szymanka, burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo. – Te osiem lat za rządów pana Janusza to był naprawdę świetny czas Rady Seniorów Miasta i Gminy Czerniejewo. To było wiele zrealizowanych projektów i pomysłów, które nawet nam do głowy by nie przyszły, a były realizowane – mówił włodarz Czerniejewa. – Panie Januszu, z całego serca panu dziękuję w imieniu władz samorządowych gminy Czerniejewo. Życzę panu dużo zdrowia przede wszystkim, dużo sił, wolnego czasu i nie tracenia więzi z nami. Myślę, że wielokrotnie jeszcze się spotkamy przy najróżniejszych przedsięwzięciach. A za to dobro z tych ośmiu lat, w imieniu nas wszystkich, serdecznie dziękuję – dodał Tadeusz Szymanek. Za dotychczasowe zaangażowanie w pracę na rzecz seniorów dziękowała także nowa przewodnicząca Rady Seniorów, podkreślając, że Janusz Grzyb jako przewodniczący wraz z poprzednimi radnymi „wysoko postawili poprzeczkę” nowemu organowi i żywiąc nadzieję, że nowa rada stanie na wysokości zadania.
Skład Rady Seniorów Miasta i Gminy Czerniejewo kadencji 2023 – 2025 tworzą: Grażyna Goliwąs, Jolanta Kędziora, Anna Makowska, Jadwiga Manikowska, Anna Nowak, Grażyna Nowicka, Jadwiga Pacholska, Gabriela Plucińska, Halina Prusak, Walerian Ryszczuk, Aleksandra Rewers, Zofia Szelewska, Danuta Szczygielska, Lech Waligórski, Irena Wolniewicz. W inauguracyjnej sesji uczestniczył niemal komplet, bowiem 14, świeżo wybranych rajców. Nieobecna była Jadwiga Pacholska, która zaświadczenie o wyborze do senioralnego organu odbierze podczas najbliższej, już „roboczej” sesji, wówczas też złoży uroczyste ślubowanie.
KINGA STRZELEC