Shadow

Rynek w Powidzu ukończony 2 lata po terminie

Mieszkańcy i turyści mogą już w pełni cieszyć się przebudowanym powidzkim Rynkiem, choć oddano go do użytku z aż dwuletnim opóźnieniem. Gmina zmuszona była wykonawcę inwestycji wyrzucić z placu budowy i szukać firmy, która dokończy rozgrzebany plac.
Wielu osobom korzystającym z uroków Powidza mogło się wydawać, że niemal księżycowy krajobraz Rynku w tej miejscowości już nigdy nie zostanie naprawiony. Mimo rzekomo trwających prac budowlanych, już od miesięcy nikogo z firmy budowlanej tutaj nie było, a piesi spacerowali między paletami z materiałami budowlanymi po nieukończonych alejkach. Kierowcy zmuszeni byli wymijać zamknięte fragmenty nieskończonej jezdni. I taki stan rzeczy trwał miesiącami. Przypomnijmy, umowa na przebudowę ulicy Park Powstańców Wielkopolskich (powidzki rynek) została zawarta 21 lutego 2020 roku. W jej efekcie centrum miejscowości miało zmienić się diametralnie, ale prace posuwały się opieszale. W końcu aneksowano nowy termin oddanie do użytku inwestycji i wyznaczono go na 20 czerwca 2021 roku. Ale i tego terminu wykonawca nie dotrzymał. Mimo ciągłego monitorowania placu budowy, pracowników prawie nie było, a jeśli byli, to zabierali się za prace pozorowane, jak grabienie liści, czy porządkowanie. – Było to nie do zaakceptowania, zważywszy na ponad roczną obsuwę w zakończeniu robót! – oburzał się Jakub Gwit, wójt Gminy Powidz. By nie stracić zewnętrznych środków finansowych, jakie gmina otrzymała na część inwestycji, zaryzykowano i wyrzucono wykonawcę.
Na szczęście udało się znaleźć inną firmę, która inwestycję dokończyła. Z początkiem czerwca Rynek został oddany do użytku. Dziś centralny plac wygląda okazale. Nawierzchnie jezdni, chodników i traktów spacerowych wykonane są z kostki granitowej, wymieniono oświetlenie, ławki, przebudowano zieleń układając jej automatyczne nawadnianie, wymieniono też kanalizację deszczową i kanalizację z przyłączami do budynków. Dodatkowo w ramach inwestycji, w budynku po siostrach Elżbietankach, Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej stworzyło Centrum Edukacyjno – Rehabilitacyjne. (ak)