Shadow

Rząd przyspiesza z programem „Czyste Powietrze”. Partnerem zostaje m.in. Września

Rządowy program „Czyste Powietrze”, którego powolną realizację krytykuje Komisja Europejska i część samorządów – nagle przyspieszył. Dwunastego lipca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podpisał stosowne umowy z gminami z terenu Wielkopolski o wspólnym realizowaniu założeń programu. Ma to umożliwić sprawniejsze rozliczanie wniosków i wydawanie pieniędzy, które mają zostać przeznaczone na wymianę nawet 4 mln pieców „kopciuchów” oraz docieplenia budynków, w następne 10 lat.
Realizacja programu tak się ślimaczyła, że niektóre samorządy przygotowały własne programy, mające pomóc mieszkańcom przejść na ekologiczne źródła ogrzewania i uwolnić miasta od duszącego smogu. W kwietniu Gniezno uruchomiło program pn. „Lepsza jakość powietrza w Gnieźnie”. Jego pula to 250 tys. zł z miejskiej kasy na dopłaty do wymiany pieców.By uzyskać dofinansowanie na wymianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym, trzeba zamieszkiwać lokal mieszkalny lub mieszkalny jednorodzinny i zastąpić przestarzałe źródło ogrzewania podłączeniem do sieci ciepłowniczej, ogrzewaniem gazowym lub elektrycznym. – Pieniądze z tego programu będą wcześniej niż z programu „Czyste Powietrze”, bo niektórzy już pół roku czekają za wypłatą tych środków. U nas pójdzie to sprawniej – obiecywał w marcu przed głosowaniem nad uchwałą Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna. Słowa dotrzymał. Miasto podpisało 49 umów, co pozwoli na zlikwidowanie 127 stałych źródeł ciepła na paliwo stałe (tzn. „kopciuchów”) w 71 lokalach i budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. I to bez oglądania się na rząd i jego program.
Dwunastego lipca jednak część samorządów podpisała w obecności wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna umowy, które pozwolą na realizację programu „Czyste Powietrze”. – Włączenie gmin w proces obsługi programu ma na celu usprawnienie jego realizacji oraz dotarcie do jak największej liczby potencjalnych wnioskodawców – informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jednak nie wszyscy samorządowcy się cieszą. Za pomoc w obsłudze programu na razie nie pójdą do gmin pieniądze na jego prowadzenie, a do rozpatrzenia będą setki wniosków. Mimo to WFOŚiGW przyznaje w komunikacie: – Rola samorządów w procesie aplikacji o środki w ramach programu jest nieoceniona. Przedstawiciele administracji samorządowej na poziomie gminy doskonale orientują się w potrzebach lokalnych i są najbliżej mieszkańców i ich problemów. Dlatego tak ważna jest synergia wspólnych działań.
Jak informuje Ministerstwo Środowiska, na razie to pilotażowy program i samorządy mogą dołączyć do niego na zasadzie dobrowolności, a do pomocy przy wypełnianiu wniosków mają oddelegować pracowników. Na razie umowy podpisały samorządy Wrześni i Gminy Gniezno (wiejska). (ak)