Shadow

Rządowe środki na drogi w powiecie. W Gnieźnie przebudowana będzie ulica Kokoszki

234 mln złotych trafi do Wielkopolski w ramach rozdania środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. O listach dofinansowań zadecydował premier Mateusz Morawiecki. W Gnieźnie wyremontowana zostanie najbardziej połatana ulica, która nie może od lat doczekać się kompleksowej przebudowy, ale środki popłyną też do innych gmin powiatu.
Modernizacja i rozbudowa infrastruktury to jeden z ważniejszych czynników zwiększający potencjał województwa – mówi Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski, komentując wyniki naboru wniosków w ramach rządowego programu modernizacji dróg. – Cieszę się, że wielkopolscy samorządowcy tak licznie skorzystali z możliwości, jakie oferuje program, dzięki czemu nasz region będzie się nieustannie rozwijał – podkreśla z satysfakcją. A mowa jest o poważnych środkach. To aż 234 mln złotych tylko dla dróg w Wielkopolsce, a w całym kraju rozdysponowanych zostanie na dofinansowanie zadań gminnych 1 516 mln zł, a na zadania powiatowe przeznaczonych zostanie 1 213 mln zł.
 Z puli dofinansowań dla gmin akceptację premiera uzyskał projekt rozbudowy ulicy Kokoszki w Gnieźnie. Dziś to jedna z najbardziej zniszczonych i połatanych ulic miasta. Łączy ona ulice Wrzesińską z Kostrzewskiego. W tej okolicy znajdują się zakłady przemysłowe oraz dwie szkoły wyższe, a niebawem zacznie się budowa osiedli mieszkaniowych na terenach pocukrowniczych. Droga ma być ukończona do końca września 2023 roku, a jej koszt wyniesie prawie 6,5 mln złotych. Środki rządowe trafią także do gminy Kłecko, która za prawie 2 mln złotych przebuduje do września tego roku drogę w Biskupicach. W gminie Łubowo dofinansowanie otrzymała budowa drogi gminnej w Fałkowie. Jej koszt ma wynieść ok. milion złotych. Za 1,2 mln złotych gmina Mieleszyn przebuduje drogę w Karniszewie, a w Kiszkowie przebudowane zostaną ulice Warzywna i Kwiatowa. Koszt tej inwestycji wyniesie prawie 2 mln złotych. Na 13. miejscu listy rezerwowej programu znalazła się gmina Witkowo z jej projektem poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego we wsiach Małachowo Złych Miejsc, Małachowo Szemborowice i Małachowo Wierzbiczany. Na 46. miejscu znalazł się projekt gminy Czerniejewo dotyczący przebudowy ulicy Kochanowskiego w Żydowie, a na 53. miejscu również inwestycja w Żydowie, ale dotycząca przebudowy ulicy Mickiewicza. ALEKSANDER KARWOWSKI