SENIORALIA 2017 w Czerniejewie

Pod hasłem „Teraz wszystkie smutki precz, Senioralia ważna rzecz!” od 8 do 17 października odbywały się czerniejewskie SENIORALIA. Trwająca ponad tydzień impreza, już po raz drugi organizowana przez Radę Seniorów Miasta i Gminy Czerniejewo, adresowana była przede wszystkim do osób starszych. I – podobnie jak przed rokiem – tegoroczne SENIORALIA obfitowały w mnóstwo ciekawych wydarzeń.
W bogatej ofercie wydarzenia z pewnością każdy mógł odnaleźć coś interesującego.Świętowanie rozpoczęto w poniedziałek, 8 października; sprzed dziedzińca pałacu w Czerniejewie ulicami miasta wyruszyła barwna i wesoła międzypokoleniowa parada, prowadzona przez zespół folklorystyczny „Obertas” z Gniezna, która dotarła przed Urząd Miasta i Gminy – tu Tadeusz Szymanek, burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo symbolicznie przekazał seniorom „klucz do bram miasta”, a Julita Rybak – skarbnik miejscowego urzędu klucz do miejskiego skarbca. Następnie wszyscy spotkali się w sali sesyjnej urzędu, gdzie przy kawie i cieście mogli spędzić ze sobą kilka miłych i … tanecznych chwil. We wtorek, 9 października w godzinach popołudniowych seniorzy spotkali się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Czerniejewie, gdzie rozegrali Drużynowy Turniej Kulturalny pt. „Co nam w duszy gra?”. W środę, 10 października SENIORALIA kontynuowane były w Domu Socjalnym w Żydowie, gdzie odbyło się spotkanie z zielarką Ireną Woźniak, która opowiedziała o „Ziołach na jesienną aurę”. W czwartek, 11 października również w Domu Socjalnym w Żydowie, odbyło się spotkanie z historią, w trakcie którego poprowadzone zostały dwa wykłady. Krystian Cieśliński opowiedział o „Osobie, życiu i zasługach ks. Mateusza Zabłockiego w niepodległej Polsce”, natomiast Sławomir Zakrzewski poprowadził prelekcję „Gmina Czerniejewo w dobie Powstania Wielkopolskiego”. W piątek, 12 października w Urzędzie Miasta i Gminy Czerniejewo seniorzy mogli spotkać się i porozmawiać z Leszkiem Ernstem, lekarzem geriatrą nt. „Problemów geriatrycznych seniorów”. W ramach SENIORALIÓW, 16 października w Urzędzie Miasta i Gminy Czerniejewo, odbyło się także seminarium naukowe pn. „Oblicza przemocy w rodzinie – perspektywy i (re)witalizacja”; tego samego dnia w bibliotece w Żydowie Anna Maciejewska poprowadziła dla seniorów wykład pt. „Trening pamięci w każdym wieku”. Ostatnim wydarzeniem w ramach „Senioraliów” było spotkanie w Urzędzie Miasta i Gminy Czerniejewo (17 października), podczas którego radny senior Aleksander Stamm opowiedział o „Produkcji nalewek dla zdrowia”.
Z przebiegu imprezy zadowoleni są organizatorzy i już planują organizację kolejnego takiego wydarzenia w przyszłym roku – wydarzenia, któremu w głównej mierze przyświeca idea: „seniorzy – seniorom”. (ks)