Shadow

Słoneczne Dni Czerniejewa 2022

W weekend 4-5 czerwca odbyły się tradycyjne Dni Czerniejewa. Impreza powróciła po okresie pandemii i przyciągnęła tłumy mieszkańców, a słoneczna pogoda dodatkowo sprzyjała wspólnemu biesiadowaniu. Imprezie towarzyszył XI Bieg Czerniejewski.
W pierwszy dzień imprezy, w sobotni ranek zostało otwarte biuro zawodów. Dni Czerniejewa rozpoczął XI Bieg Czerniejewski. Bieg odbywał się przy Hali Widowiskowo-Sportowej, przy wsparciu tłum kibiców oraz młodych sportowców. W biegu dzieci i młodzieży uczestniczyło ponad 300 młodych sportowców. W międzyczasie ruszyło biuro zawodów biegu głównego. Teren przed halą okazał się strzałem w dziesiątkę. Przestrzeń wokół niej i dostęp do pełnej infrastruktury wpłynął pozytywnie na komfort sportowców. Po zakończeniu biegów dzieci i młodzieży nadszedł czas na wręczenie nagród i dekorację. W poszczególnych kategoriach wiekowych młoda kadra sportowa została wyróżniona pucharami. Następnie rozpoczął się bieg główny, który przebiegał ulicami: Szkolną, Poznańską, Pałacową, Armii Poznań, Jana Kochanowskiego, Ignacego Kraszewskiego. Ulice na czas biegu zostały zamknięte, a mieszkańcy wyszli z domów, żeby dopingować biegaczy. W tym samym dniu po południu za halą zbudowano miasteczko namiotowe, którego centralnym punktem była scena.
To właśnie na niej wieczorem wystąpił kabaret Czwarta Fala. Wszystkie ławo-stoły zostały zajęte przez publiczność, a ze sceny padały żarty i odgrywane były skecze. Artyści zaczarowali publiczność, a po występie ustawiła się kolejka po autografy i pamiątkowe zdjęcia. Chwilę po ich występie ze sceny zaczęły płynąć taneczne rytmy i nie trzeba było długo czekać, aż zgromadzeni mieszkańcy zaczęli tańczyć. Zabawa taneczna przewidziana była do godziny 23, ale po licznych prośbach i reakcji publiczności burmistrz zatrzymał zespół QueXons na scenie. Zabawa trwała do północy i nawet deszcze nie przeszkodził jej uczestnikom we wspólnym biesiadowaniu i grupowych tańcach.
W drugi dzień imprezy, w niedzielę od wczesnych godzin popołudniowych scena została zdominowana przez najmłodszych tancerzy i wokalistów z gminy Czerniejewo. Najmłodsi artyści zebrali przed sceną ogromną publiczność. Rodzice i wierni fani musieli okrążyć scenę, by móc z uwagą i zaangażowaniem obejrzeć program artystyczny. Występy dzieci ze szkół i z przedszkoli z terenu gminy wykazały się najwyższym poziomem, co zostało nagrodzone przez publiczność gromkimi oklasków. Od południa odbywało się gotowanie na wielkiej patelni. Zaraz po występach dzieci burmistrz Tadeusz Szymanek nałożył pierwszy półmisek bigosu. Przygotowano ponad 300 porcji tradycyjnego dania. Dużym powodzeniem dzieci cieszył się zakątek zamków dmuchanych oraz ogromny namiot z placówkami edukacyjnymi, biblioteką i klubem seniora. Pod zadaszoną przestrzenią na najmłodszych czekał m.in. warsztat robienia wiatraczków, malowanie obrazów, punkt z malowaniem twarzy, stanowisko do kolorowych warkoczyków, czy skręcania zwierzątek z balonów. Zaraz po występach najmłodszych scenę przejął duet klaunów Ruphert i Rico, którzy bawili publiczność aż do wieczora.
Podczas imprezy wolontariusze z puszkami fundacji zbierali pieniądze na Borysa Sikorę. Zebrano 10 tys. 362,65 zł na dalsze leczenie chłopca. Organizatorzy wydarzenia dziękują wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tegorocznych Dni Czerniejewa oraz mieszkańcom za tak liczne przybycie. (obk)