Shadow

Sołtys to przedłużone ramię… wójta


Dzień Sołtysa, to święto coraz chętniej obchodzone na terenie całego kraju. Jest to okazanie wdzięczności tym osobom za ich codzienną pracę oraz zwrócenie uwagi na rolę sołtysa w lokalnej społeczności. Wielu wójtów i burmistrzów składało właśnie 11 marca życzenia swoim sołtysom, a w niektórych miejscowościach organizowane były okolicznościowe imprezy, tak jak np. w Niechanowie.
Wójt gminy Niechanowo Eugeniusz Zamiar spotkał się z sołtysami w poniedziałek, 13 marca. – To święto od pewnego czasu obchodzone jest hucznej, wcześniej wysyłaliśmy życzenia i listy gratulacyjne. Tym razem spotkamy się z sołtysami przy wspólnym poczęstunku. Chcę osobiście przekazać życzenia. To podziękowanie za codzienną pracę na rzecz społeczności lokalnej i gminy. Sołtys to przedłużone ramię wójta, jeśli chodzi o sołectwa. Mamy 22 sołtysów, bardzo aktywnych, a motorem tej aktywności jest fundusz sołecki, który u nas wynosi około 300 000 złotych na wszystkie sołectwa. Ten fundusz funkcjonuje już 6 rok i w wielu miejscowościach udało się sporo zrobić. Pięknieją centra i świetlice. Pojawiają się różne inicjatywy, pomysły i spotkania. Na naszych sołtysów możemy liczyć i za to im dziękuję -powiedział wójt Niechanowa życząc zebranym realizacji planów społecznych i zaufania wśród mieszkańców. Jak stwierdził Marek Gadziński, sołtys Drachowa, dobrze, że są pieniądze z funduszu i na wsiach coś się dzieje. – Są też integracyjne spotkania – Dzień Kobiet, imprezy dla dzieci, spotkania świąteczne. Rok wcześniej planujemy zawsze zakupy do naszej świetlicy. Między innymi zrobiliśmy nową kuchnię, kupiliśmy piece, stoły, lodówki. Zrobiliśmy kominek, gdyż nie mamy tam innego ogrzewania.
– Wysprzątaliśmy park w Czechowie, kupiliśmy naczynia i stoły, nabyliśmy ławostoły. Wyremontowaliśmy krzyż i figurę. W tym roku kupiliśmy traktorek do koszenia trawy. Organizujemy Dzień Kobiet, Dzień Dziecka i walentynkowe spotkanie integracyjne. Do tego dochodzi zrobienie alejki w Czechowie, przy współpracy ze „Światowidem”. (jw)