Shadow

Spotkanie autorskie z poetą gnieźnieńskim Sławomirem Krzyśką

W sobotę, 19 marca w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbyło się spotkanie autorskie poety gnieźnieńskiego Sławomira Krzyśki. Oprawę muzyczną zapewniła skrzypaczka gnieźnieńska Sara Powaga, która wykonała utwory Francesco Marii Veraciniego, Ennio Morricone i Camille’a Saint-Saensa.
W wydarzeniu udział wzięli zaproszeni wrocławianie i gnieźnianie, a także połączeni online goście, m.in. z Dublina, Gniezna, Poznania i Krakowa. Podczas spotkanie poetyckiego prowadzący przedstawił obszerne fragmenty napisanej przez siebie recenzji tomiku wierszy „Słowa, dźwięki, spojrzenia”, która ukazała się w 135. numerze „Nowego Napisu Co tydzień”. Następnie Sławomir Krzyśka prezentował omawiane w recenzji wiersze, wśród nich: Wspomnienie, Przyjaciołom którzy odeszli, Kiedy byłeś młody oraz wiersze napisane wcześniej i ostatnio Emilia, U fryzjera, *** (litania do wszystkich nieświętych), a także odpowiadał na pytania prowadzącego i mówił o swoich najbliższych planach wydawniczych.
Na zakończenie poeta odpowiadał również na pytania publiczności i wpisywał dedykacje. Przypomnijmy, Sławomir Krzyśka jest również nauczycielem akademickim, arteterapeutą i bibliofilem, a także jednym z redaktorów ogólnopolskiego miesięcznika literackiego „Akant”. Autor aforyzmów, wierszy i utworów dla dzieci. Wydał m.in. tomiki wierszy „Sny zabrane”, „W ciszy”, „Słowa, dźwięki, spojrzenia”. Do tego ostatniego ilustracje wykonał artysta krakowski Kazimierz Wiśniak, współtwórca Piwnicy pod Baranami. Tomik wierszy „W ciszy” został przetłumaczony na język bułgarski, a jego premiera odbyła się w Płowdiwie w czasie, w którym to miasto było Europejską Stolicą Kultury. Publikuje w czasopismach literackich. Jego poezja drukowana jest w antologiach w kraju i za granicą. (obk)