Shadow

Spotkanie z pisarką


Czym jest tradycja? Co to jest rutyna i dlaczego czasem jest potrzebna? Jak walczyć z lenistwem i w jaki sposób zdobyć się na coś więcej i więcej od siebie wymagać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukują bohaterowie książki Agnieszki Gadzińskiej o tytule „Co kapelusz jeść powinien i inne opowiadania”. Spotkanie promujące najnowszą pozycję pisarki z Łubowa odbyło się 16 lutego w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, filii nr 2 przy ul. Staszica.
Książka„Co kapelusz jeść powinien i inne opowiadania”to zbiór trzech, napisanych lekkim piórem humorystycznych historii z pogranicza świata realnego i fantastyki, opatrzonych barwnymi ilustracjami Artura Gulewicza. – Są to oczywiście opowiadania humorystyczne, jak większość moich książek, ale tak naprawdę pod płaszczykiem tych śmiesznych historii mówię o rzeczach bardzo poważnych – informuje Agnieszka Gadzińska. – W opowiadaniach pojawia się m.in. motyw tradycji i motyw pewnej rutyny, która jest konieczna w życiu dziecka, a w momencie kiedy jej zabraknie zaburzone jest w pewnym sensie życie dziecka; za pomocą opowiadań mówię o poszukiwaniu tych konkretnych ram, w których dziecko się porusza. Jest także mowa jak walczyć z lenistwem i z tym popularnym „niechciejem” i w jaki sposób zdobyć się na coś więcej i więcej od siebie wymagać – dodaje autorka. Podobnie jak pozostałe pozycje pisarki z Łubowa, również „Co kapelusz…” jest książką skierowaną przede wszystkim do najmłodszych, jednak przyda się również rodzicom, którym podpowie jak odpowiadać na pytania dzieci, pokaże też, że pociechom należy zawsze wszystko dokładnie tłumaczyć.
Spotkanie promujące najnowszą pozycję Agnieszki Gadzińskiej odbyło się 16 lutego w filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Wydarzenie skierowane zostało do uczniów klas drugich i trzecich Szkół Podstawowych nr 6 i 9 w Gnieźnie. Jak to bywa w przypadku podobnych spotkań nie zabrakło rozmowy autorki z publicznością, podczas której pisarka z Łubowa odpowiadała na pytania dzieci, zachęcała je również do „twórczej” odwagi i- oczywiście – do czytania książek.
Jak podkreśla Ewa Jaworska, bibliotekarka z BPMG spotkania autorskie obok nieustannego wzbogacania się w nowości ukazujące się na rynku wydawniczym, są jednym z tych elementów, które winny towarzyszyć funkcjonowaniu każdej biblioteki, tym bardziej spotkania skierowane do najmłodszych czytelników. – Książki Agnieszki Gadzińskiej doskonale wpisują się w kanon literatury dziecięcej. Obok takich autorek książek dla dzieci jak Stanecka czy Chotomska, pani Agnieszka jest kolejną pisarką, którą dzieci polubiły i faktycznie wypożyczają jej książki. Książki Agnieszki Gadzińskiej dzisiaj są po prostu poszukiwane przez czytelników – mówi Ewa Jaworska. – Korzystając z okazji, że na rynku wydawniczym pojawiła się nowa pozycja, która zbiera bardzo dobre recenzje, postanowiliśmy zorganizować w naszej bibliotece takie spotkanie, z żywym pisarzem, co jest dla dzieci bardzo ważne, bo czytając książki wchodzą w świat tego pisarza i mogą sobie oczywiście wyobrazić, to co pisarz napisał, ale jeżeli mają kontakt z żywą osobą mogą zadawać pytania i dowiedzieć się czegoś więcej – dodaje.
„Co kapelusz jeść powinien i inne opowiadania” jest ósmą książką autorstwa pisarki z Łubowa. Do tej pory ukazały się już: „Sklota i reszta świata”, „Figle i psoty kaktusa i Skloty”, „Niemałe kłopoty Matyldy i Skloty”, „Wielkie odkrycia Matyldy i Skloty”, „Ostatni krzyk mody”, „Lekarstwo na krowę i inne opowiadania” i „Duch potrzebny od zaraz”. Tymczasem autorka nie próżnuje – w przygotowaniu jest już kolejna książka: „Kłopoty z ulicy Rumiankowej”. Agnieszka Gadzińska nie ukrywa też, że chciałaby powrócić do przygód Skloty, być może jako dojrzewającej nastolatki…
KINGA STRZELEC