Shadow

Spotkanie z poetką

W czwartek, 7 lutego późnym popołudniem w Karczmie Lednickie Wrota odbyło się spotkanie ze Stanisławą Łowińską, poetką i dziennikarką, w trakcie którego artystka dzieliła się z przybyłymi swoimi utworami z najnowszego tomiku pt. „Leśne poziomki”, ale i z wcześniejszych publikacji. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Karczmę Lednickie Wrota przy współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Łubowo.
Stanisława Łowińska jest pisarką i dziennikarką, członkiem Związku Literatów Polskich. W swoim dorobku ma kilka tomików wierszy i sporo tekstów umieszczonych w wielu antologiach, w których odnaleźć można wiersze, satyry, fraszki i bajki. Poetka nie ukrywa, że Ziemia Lednicka jest bliska jej sercu. Znana jest jako pomysłodawczyni i współorganizatorka Lednickiej Wiosny Poetyckiej, której kulminacją jest coroczny konkurs „O Koronę Wierzbową”. Pod koniec 2018 roku nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania ukazał się najnowszy wybór wierszy Stanisławy Łowińskiej, zatytułowany „Leśne poziomki”. Jak można przeczytać na stronie wydawcy: „to pełne nastroju, subtelności i wzruszeń wiersze doświadczonej poetki. Autorka wraca do czasów dzieciństwa i młodości, ale opowiada też o współczesnym świecie. Sięga w głąb rodzinnych wspomnień, pełna jest zachwytu wobec przyrody, sięga do tradycji religii i kultury.”
Podczas spotkania w Karczmie Lednickie Wrota Stanisława Łowińska przybliżyła swoją dotychczasową twórczość, opowiedziała też o najświeższej publikacji. Nie zabrakło również bardzo osobistych zwierzeń. Poetka chętnie dzieliła się ze zgromadzonymi wspomnieniami z przeszłości, m.in. dotyczącymi trudnych początków związanych z pisaniem i późniejszym publikowaniem, a także z organizacją Lednickiej Wiosny Poetyckiej. Utwory autorki były recytowane przez samą poetkę i Bogusława Łowińskiego – jej męża. Goście zostali uraczeni wierszami z najnowszego tomiku, ale i z wcześniejszych publikacji, a także fragmentami hymnu, kilkoma fraszkami i satyrami, a na „do widzenia” bajką… o Muszce. O oprawę muzyczną spotkania zadbał Andrzej Horbik – kierownik zespołu „Wiwaty” z Pobiedzisk, przygrywając na akordeonie. Jednocześnie tego dnia swoją twórczość zaprezentowali młodzi artyści – uczniowie Szkół Podstawowych z Lednogóry, Łubowa i Pobiedzisk, którzy również postanowili podzielić się swoimi utworami: poezją i prozą. Niektóre z recytowanych utworów zostały opublikowane w jednej z antologii, będącej owocem Lednickiej Wiosny Poetyckiej.
Wieczór upłynął w przyjemnej atmosferze. Oprócz strawy dla ducha, każdy z gości został także uraczony smacznym poczęstunkiem przygotowanym przez obsługę Karczmy Lednickie Wrota. Jak zapowiadają właściciele restauracji, wieczorki poetyckie będą tutaj organizowane cykliczne, być może raz w miesiącu. Kolejnym artystą prezentującym swoją twórczość ma być Kryspin Krystek, pisarz i publicysta.
KINGA STRZELEC