Shadow

Starostwo Powiatowe: Połączenia autobusowe zapewnione

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim pojawiły się pytania, czy będzie możliwość dojazdu do szkół autobusem publicznym? Nie ma powodu do zmartwień, ponieważ od 2 września wszystkie miejscowości będące siedzibami gmin będą skomunikowane z Gnieznem. Powiatowe linie komunikacyjne docierać będą także do szeregu mniejszych miejscowości nieuwzględnionych w powiatowym planie transportowym.
Władze powiatu gnieźnieńskiego w ramach posiadanych kompetencji i środków finansowych podjęły kroki mające zapewnić możliwość dojazdu mieszkańcom poszczególnych gmin do Gniezna, w szczególności dojazdu uczniów do szkół. Zorganizowano szereg spotkań z włodarzami gmin oraz przewoźnikami, w wyniku czego powstało szereg nowych linii komunikacyjnych. – Mamy wydane zezwolenia na komunikację zbiorową, z Gniezna do wszystkich siedzib gmin i nie tylko, gdyż nowe trasy, które powstały przebiegają przez takie miejscowości, przez które nie przebiegały dotychczasowe trasy. Mamy nadzieję, że ten transport będzie wystarczający. Zadaniem samorządu powiatowego jest zapewnienie funkcjonowania przewozów o charakterze publicznym na siatce połączeń między siedzibą powiatu a siedzibami gmin. Na terenie gmin taki transport powinni zorganizować wójtowie i burmistrzowie. Ilość połączeń jest porównywalna do tych, sprzed wakacji. Rynek przewoźników gnieźnieńskich wszedł w obsługę linii na trasach zbliżonych do tych, po których jeździły autobusy PKS. Nie skorzystaliśmy z dopłat rządowych do przejazdów, między innymi z uwagi na bardzo krótki czas składania wniosków. Na 261 samorządów, które istnieją w województwie wielkopolskim, takich wniosków złożono 16, z czego 2 były to wnioski o charakterze powiatowym. Wszelkie informacje dotyczące przewoźników i tras – na stronie starostwa powiatowego. Tam są też numery kontaktowe do poszczególnych przewoźników, by dowiedzieć się o ceny biletów, miejsca odjazdów i rozkłady jazdy – powiedział Mariusz Mądrowski, etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego.
Jak dodał Wojciech Krawczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, po upadku PKS ludzie nie wiedzieli, czy te kursy będą wznowione, czy będę mogli dojechać z Gniezna lub miejscowości gminnych. – Uczyniliśmy wiele zabiegów, by ten transport przywrócić od nowego roku szkolnego. Stworzyliśmy nową siatkę przewozów pasażerskich. Podaliśmy do publicznej wiadomości kursy i przewoźników. W naszym wydziale na terenie powiatu mamy zarejestrowanych 15 przewoźników, a w nowej organizacji ruchu uczestniczy 6. Ta siatka kursów nie jest jeszcze zamknięta i może zdarzyć się, że niektóre linie zwiększą swoją częstotliwość. Do tego dojdą połączenia kolejowe w kierunku Mogilna, Trzemeszna, Poznania i Wrześni – poinformował W. Krawczyk.
JAROSŁAW WALERCZAK