Shadow

Stefan Kniat – artysta ceramiki, symbol designu PRL. Wystawa na Lednicy

Jego ozdobne paterki dekoracyjne do dziś są poszukiwanym towarem w internecie. Pochodzący z Obornik Wielkopolskich ceramik i metaloplastyk to jeden z ważniejszych przedstawicieli twórców sztuk plastycznych okresu PRL. Wystawa jego prac zainaugurowana została w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach.
Artysta kojarzony jest z DESĄ oraz Cepelią. W 1935 roku ukończył Państwową Szkołę Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Ceramiki pod kierunkiem Rudolfa Krzywca. Stefan Kniat swoim talentem i zainteresowaniami trafił w czas wyjątkowy. Okres schyłku II RP odznaczał się zorientowaniem na design w duchu modernistycznym, ale też furorę robiły motywy ludowe – chętnie wykorzystywane w szukaniu tożsamości młodego jeszcze państwa. Po wojnie artyści-plastycy byli awangardą, która w kontrze do topornego socrealizmu tworzyła rzeczy praktyczne, innowacyjne i piękne. Do tego nurtu zaliczał się właśnie Kniat. W swojej pracowni w Obornikach Wielkopolskich tworzył dzieła artystyczne zdobiące placówki dyplomatyczne Polski oraz wnętrza morskich okrętów.
Po II wojnie światowej nawiązał współpracę z Centralą Przemysłu Ludowego i Artystycznego („Cepelią”) i z przedsiębiorstwem eksportowym „Pantex”. Tworzył dla nich ceramiczne figurki i wazoniki. Od lat 60. współpracował głównie z warszawską DESĄ, która dystrybuowała jego ozdobne dekoracyjne talerze i paterki. Do dziś cieszą się one powodzeniem w serwisach aukcyjnych. Wystawa pt. „Przedstawiamy Stefana Kniata”, to nie tylko przegląd jego prac, ale też szansa na poznanie jego osoby poprzez dokumenty osobiste i elementy jego warsztatu pracy. Wystawie towarzyszy specjalny folder. Wernisaż wystawy miał miejsce w lamusie z Mikołajewic – części Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Ekspozycję można oglądać od 27 maja. (ak)
Fot. M. Jóźwikowska